5. edycja festiwalu Grand Off

Grand Off. Konferencja prasowa festiwalu. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

1 grudnia w Traffic Club w Warszawie odbyła się konferencja prasowa festiwalu Grand Off, którego 5. edycja rozpocznie się 9 grudnia 2011. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Grand Off ze wsparciem PISF

W konferencji zapowiadającej program 5. edycji festiwalu Grand Off, wzięli udział jego organizatorzy: Witold Kon, dyrektor festiwalu i prezes fundacji Cinema Art, Paweł Łęcki, członek komisji selekcyjnej i międzynarodowej kapituły oceniającej filmy oraz producentki festiwalu: Agata Karlicka i Anna Bobczuk. Festiwal już po raz piąty jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

Grand Off Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata, jest inicjatywą promująca kino niezależne w Polsce. Misją festiwalu jest pokazanie i nagrodzenie najlepszych niezależnych obrazów, które powstają co roku w Polsce i poza jej granicami. Filmy ocenia i nominuje kapituła, w skład której wchodzą reprezentanci środowisk filmowych z 24 krajów świata.

1050 filmów z 80 krajów

– To festiwal bardzo odmienny od szeregu innych organizowanych w Warszawie i na terenie całego kraju. Do tegorocznej edycji zgłoszono 1050 filmów z 80 krajów – mówił Witold Kon. Podczas festiwalu zostaną pokazane 44 wyselekcjonowane niezależne obrazy. – Te filmy są bardzo różne: o różnym budżecie, o różnych możliwościach, zrobione przy użyciu bardzo minimalistycznych środków, które mogłyby być dystrybuowane w kinach – mówił Paweł Łęcki, który brał udział w pracach komisji selekcyjnej.

10 nagród w 9 kategoriach

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 10 grudnia w Teatrze Kamienica w Warszawie. Nagrody są przyznawane w 9 kategoriach: najlepsza reżyseria, fabuła, scenariusz, animacja, dokument, zdjęcia, montaż, aktor i aktorka. W tym roku nagrody zostaną wyjątkowo wręczone 10 najlepszym krótkometrażowym filmom z całego świata. – Dwa filmy w jednej kategorii dostaną statuetki ex aequo – zdradził Witold Kon.

60 gości z całego świata

Festiwal odwiedzi 60 gości z całego świata. – W tym roku mamy filmy ze wszystkich kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, z Australii. (…) Z tych przeróżnych zakątków świata przyjadą do nas filmowcy: nominowani reżyserzy, montażyści, operatorzy i aktorzy. Ich wszystkich będzie można spotkać osobiście. (…) Zależy nam na tym, żeby warszawska publiczność miała szansę skonfrontować się z twórcami – mówiła Anna Bobczuk. Wśród gości pojawią się również członkowie kapituły oceniającej konkursowe filmy.

Cztery polskie filmy wśród nominowanych

W tym roku wśród tytułów nominowanych do nagród, znalazły się cztery polskie filmy niezależne: „Koleżanki” Sylwestera Jakimowa (nominacja dla najlepszej aktorki – Andżelika Adamska), „Getto Gospel” Jakuba Radeja (nominacja w kategorii najlepszy dokument), „The Game” Marcin Jańca (nominacja w kategorii najlepsza animacja) oraz film „Gdyby ryby miały głos” Tomasza Jurkiewicza (nominacja dla najlepszego reżysera). W ubiegłym roku laureatem nagród w kategorii najlepszy dokument został Wojciech Kasperski za film „Otchłań”.

Coffee Project

W ramach festiwalu odbędzie się również Coffee Project – pokaz filmów, w których motywem przewodnim jest kawa. Inspiracją do tego wydarzenie jest izraelsko-palestyński niezależny projekt filmowy „Coffe Project – Between Reality and Imagination”, na który skałda się 10 filmów przestawiających różne zagadnienia i sytuacje życiowe związane z kawą. Podczas festiwalu można będzie obejrzeć 8 obrazów wchodzących w skład tego cyklu.

Warsztaty z Andrzejem Fidykiem

7 grudnia 2011, jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, w Traffic Club w Warszawie odbędą się warsztaty filmowe „Film dokumentalny”, które poprowadzą Andrzej Fidyk i Agnieszka Prokopowicz. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 16.30 pokazami dwóch dokumentów Andrzeja Fidyka „Kiniarze z Kalkuty” i „Prezydent”. Po projekcji filmów o godzinie 18.00 odbędzie się panel dyskusyjny. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu muszą zarejestrować się do 5 grudnia 2011 przez stronę internetową festiwalu: www.grandoff.eu.

 

5. edycja od 9 do 11 grudnia

 

5. edycja Grand Off odbędzie się w Warszawie w dniach 9-11 grudnia 2011. Wszystkie filmy konkursowe zostaną pokazane w Kinie KC w Warszawie przy ul. Nowy Świat 6/12 a pozostałe filmy w Traffic Club. Bilety na pojedyncze projekcje kosztują 5 zł, a karnety na cały festiwal 30 zł. Po 11 grudnia zwycięskie filmy będzie można zobaczyć w 30 miastach w całej Polsce.

 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Cinema Art. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Program imprezy jest już dostępny na stronie: www.grandoff.eu.

 

Paulina Bez

01.12.2011