5. edycja Kina z Duszą

W dniach 23 – 25 listopada w Warszawie odbędzie się 5. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z Duszą”. W programie nie zabraknie filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najlepsze filmy „z duszą”, spotkanie z ojcem Leonem Knabitem i operatorem filmowym Andrzejem Musiałem – to i wiele więcej na piątym już Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. Na wszystkie pokazy filmowe, panele dyskusyjne i galę finałową  obowiązuje wstęp wolny.

19 filmów w konkursie

Festiwal rozpocznie się w czwartek po południu 23 listopada, a  zakończy w sobotę wieczorem 25 listopada. Podczas trzech dni festiwalu wyemitowanych zostanie  dziewiętnaście filmów (spośród kilkudziesięciu zgłoszonych), które wezmą udział w pokazach konkursowych. Widzowie zobaczą dokumenty o tematyce społecznej, historycznej, obyczajowej i religijnej. Wszystkie wyróżnia nie tylko przejmująca treść, ale także profesjonalny warsztat artystyczny.

Nagrody i wyróżnienia Festiwalu „Kino z  duszą” przyznaje jury, z przewodniczącym Maciej Drygasem ze Szkoły Filmowej w Łodzi. 

W programie wydarzenia znajdą się m.in. następujące tytuły: „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, „Dramaty” Zviki Gregorego Portnoy’a, „Dwa światy” Macieja Adamka, „Budzik” Piotra Małeckiego i „Ziemia bezdomnych” Marcina Janosa Krawczyka.

Spotkanie z o. Leonem Knabitem

W sobotę po dokumencie „Ojciec Leon – bloger dusz” w reż. Krzysztofa Żurowskiego,  odbędzie się spotkanie z najsłynniejszym tynieckim benedyktynem – o. Leonem Knabitem. W czwartek prof. Andrzej Musiał, operator filmowy, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek jury festiwalu, opowie o tym „Jak oglądać dokument”. W piątek  natomiast odbędzie się debata „Siła modlitwy na wielkim ekranie”, organizowana przez portal Stacja 7, która będzie wprowadzeniem do filmu  „Teraz i w godzinę śmierci” w reż. Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka.

Organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” jest Fundacja Areopag XXI, współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury, natomiast partnerami – m.in. Palotyńska Fundacja Misyjna Salvatti oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Patroni medialni to  TVP1, TVP3 Warszawa, Polskie Radio 24, Radio Warszawa, „Gość Niedzielny”, „Rzeczpospolita-Plus-Minus”, PAP, KAI oraz portale Areopag21.pl, Stacja 7 i Kultura Dostępna.

Więcej informacji: www.kinozdusza.pl.

20.11.2017