5. Festiwal Filmoteki Szkolnej

W dniach 9-10 czerwca odbyła się 5. edycja festiwalu Filmoteki Szkolnej. Festiwal jest corocznym podsumowaniem pracy uczniów i szkół biorących udział w programie „Filmoteka Szkolna”. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Wyjątkowa edycja festiwalu

Festiwal jest zwieńczeniem całorocznej pracy uczniów i nauczycieli zaangażowanych w edukację filmową. Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy, ponieważ niedawno otworzyliśmy pierwszych 13 Pracowni Filmoteki Szkolnej. Na festiwalu spotykamy znajome twarze i możemy zobaczyć postępy ich prac, to w jaki sposób korzystają z zasobów Filmoteki Szkolnej i jak wykorzystują wiedzę zdobytą podczas warsztatów organizowanych z okazji otwarcia pracowni – mówiła koordynatorka projektów edukacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agata Sotomska.

Dwudniowe spotkanie młodych pasjonatów kina

Podczas piątej edycji festiwalu do Warszawy przyjechało prawie 200 uczniów z całej Polski. Pierwszego dnia młodzież zwiedziła takie filmowe miejsca, jak: Archiwum Filmoteki Narodowej, Newborn Studio, Platige Image, Studio Miniatur Filmowych, Szkołę Wajdy, The Chimney Pot, TPS Film Studio, Warszawską Szkołę Filmową, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz wzięła udział w warsztatach filmowych i maratonie filmów uczniowskich. Drugiego dnia w Warszawskiej Szkole Filmowej, podczas finału festiwalu, odbyły się targi szkolnych projektów. Dla uczniów był to czas na zaprezentowanie efektów swojej pracy zaproszonym gościom i ekspertom oraz wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami.

Twórcy filmowi w roli ekspertów

Jak co roku na festiwalu nie zabrakło twórców polskiego kina, którzy przyglądali się efektom pracy młodych ludzi. Swoim doświadczeniem podzielili się z uczniami: aktorzy Julia Kijowska, Sandra Staniszewska, Piotr Głowacki i Marcel Sabat; programmer Krakowskiego Festiwalu Filmowego Anna Bielak; krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz; wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Marek Brodzki; reżyser filmów animowanych Kamil Polak, scenarzysta Maciej Prykowski i producent Wojciech Stuchlik.

Przemyślane, zapadające w pamięć filmy

Sama kręciłam kiedyś takie filmy i jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu filmów na festiwalu. Etiudy uczniów oglądałam z dużym zaciekawieniem i zapadły mi one w pamięć jako dobre, przemyślane filmy – mówiła po obejrzeniu nagrodzonych filmów aktorka Sandra Staniszewska.

Nagrody „Nakręć się” rozdane

Paweł Osial z Liceum Ogólnopolskiego Towarzystwa Salezjańskiego z Bydgoszczy i Adrianna Chramęga z I LO im. M. Kopernika w Gdańsku otrzymali nagrody w konkursie „Nakręć się”. Pierwszy raz zainteresowałem się kręceniem filmów na warsztatach Nowych Horyzontów. Zainwestowałem w zakup lustrzanki i zacząłem kręcić. Dzisiejsza nagroda jest moją pierwszą ogólnopolską nagrodą z czego się bardzo cieszę – opowiadał autor nagrodzonego filmu „Klucze” Paweł Osial. Film i recenzja są do obejrzenia na stronie Filmoteki Szkolnej.

Nagrody „Skrytykuj.pl” rozdane, kolejna edycja przed nami

Na festiwalu pojawili się także autorzy zwycięskich recenzji w konkursie „Skrytykuj.pl” Artur Kawala i Sylwia Zezulak. Główną nagrodą była możliwość zostania jurorem podczas tegorocznego festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Konkurs jest częścią kampanii prowadzonej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej mającej zachęcić młodych ludzi do świadomego oglądania filmów.

 

Zawsze lubiliśmy filmy i chcieliśmy się przekonać, że umiemy pisać. Konkurs jest okazją sprawdzenia się oraz poznania wielu ludzi, poznania pracy festiwalu od kuchni – zachęcali do udziału w konkursie Sylwia Zezulak i Artur Kawala. Nagrodzone recenzje można przeczytać na stronie Skrytykuj.pl. Chętni kolejnej edycji konkursu mają szansę zostać jurorem najbliższego Gdynia Film Festival.

Młodzi potrzebują mentora

– Widać ogromny potencjał i talent wśród obecnych na festiwalu uczniów. Na tym etapie potrzeba im mentora, który będzie potrafił wskazać im drogę i pomóc w kwestiach technicznych, żeby każdy kolejny film był lepszy od poprzedniego – podkreślała Anna Bielak.

Filmy amatorskie inspiracją dla profesjonalistów

– Mam niedosyt inspiracji takimi właśnie amatorskimi filmami zrobionymi przez kreatywnych ludzi, dlatego chętnie obejrzałabym więcej takich filmów – mówiła aktorka Julia Kijowska. – Cieszę się, że te etiudy opowiadają o tym, co ich otacza a nie sięgają do cudzych wzorców. Namawiam młodych twórców do eksplorowania takich portali jak np. Vimeo, gdzie mogą skonfrontować swoją wyobraźnię twórczą z wyobraźnią twórczą innych osób, którzy często nie są jeszcze profesjonalnymi artystami, ale widać w nich potencjał – dodała aktorka.

Relacja z festiwalu

W trakcie trwania festiwalu powstawały dwie relacje rejestrujące przebieg jego trwania. Prowadzący warsztaty dziennikarskie podczas otwarć pracowni Filmoteki Szkolnej Katarzyna Szczuka-Niezabitowska i Marcin Kawka z Fundacji Dobrego Odbioru tym razem rejestrowali przebieg festiwalu. Swoją relację kręcili także uczniowie z Krasnegostawu, którzy zainspirowani warsztatami dziennikarskimi podczas otwarcia pracowni w ich szkole postanowili zrobić relację z festiwalu.

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Partnerami 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej są: Archiwum Filmoteki Narodowej, Newborn Studio, Platige Image, Studio Miniatur Filmowych, Szkoła Wajdy, The Chimney Pot, TPS Film Studio, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

 

Magdalena Wylężałek

11.06.2014