5. Festiwal Filmoteki Szkolnej

W dniach 9-10 czerwca już po raz piąty w Warszawie odbędzie się Festiwal Filmoteki Szkolnej, podczas którego młodzież wymienia się doświadczeniami nabytymi w trakcie realizacji projektów filmowych. Gośćmi wydarzenia będą m.in. aktorzy Julia Kijowska i Piotr Głowacki oraz reżyser Kamil Polak.

Efekty specjalne edukacji

Na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, jakie są rodzaje zniszczeń i degradacji taśmy filmowej, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy – te oraz inne zagadnienia będą tematem wizyt w wytwórniach, studiach i archiwach filmowych 9 czerwca podczas pierwszego dnia Festiwalu. Młodzież weźmie też udział w spotkaniu z Andrzejem Wajdą oraz odwiedzi plan filmowy, na którym w otoczeniu oryginalnej scenografii z filmu pt. „Miasto 44” Jana Komasy, będzie miała wyjątkową okazję poczuć się jak twórcy filmu i znaleźć w miejscach na co dzień dostępnych tylko członkom ekipy filmowej.

Targi projektów

We wtorek 10 czerwca uczniowie zaprezentują zaproszonym ekspertom – reżyserom, aktorom, producentom i krytykom – efekty całorocznej pracy podczas „targów projektów”, które odbędą się w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zeszłoroczny gość Festiwalu, Magdalena Boczarska, tak wspomina obecność na imprezie: – Ja się absolutnie nie spodziewałam, że spotkam się z taką grupą profesjonalistów. I to, że oni mają 15-16 lat jest naprawdę niezwykłe. Oni absolutnie wiedzą, co robią, o czym opowiadają i dlaczego to robią.

Młodzi w Akcji!

W 5. edycji wydarzenia weźmie udział prawie 200 młodych pasjonatów filmu, uczestników projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Swoimi zagranicznymi doświadczeniami podzielą się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju, którzy uczestniczyli w polsko-norweskim projekcie filmowym oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, która pojechała do Moskwy na VII Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu zdradzą kulisy organizacji warsztatów pt. „Spotkania z polskim kinem”, podczas których omawiano zagadnienia przydatne w czasie zdawania matury. Natomiast uczniowie Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu opowiedzą o swoich działaniach związanych z rosnącą popularnością wideo-blogów w In-ternecie. Uzupełnieniem recenzenckiej strony Festiwalu będzie obecność laureatów konkursu „Skrytykuj.pl”, którzy oceniali filmy jako członkowie jury młodzieżowego na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Partnerami 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej są: Archiwum Filmoteki Narodowej, Newborn Studio, Platige Image, Studio Miniatur Filmowych, Szkoła Wajdy, The Chimney Pot, TPS Film Studio, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

10 czerwca (wtorek) zapraszamy na targi projektów filmowych, Warszawska Szkoła Filmowa, ul. Generała Zajączka 7, Warszawa, od godz. 11.00 do godz. 15.00

Szczegółowych informacji na temat Festiwalu Filmoteki Szkolnej udziela Agata Sotomska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: agata.sotomska@pisf.pl, tel. 695 363 351.

Więcej informacji na stronie: www.filmotekaszkolna.pl

 

Relacja z 4. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej: www.pisf.pl

 

Relacja wideo z 3. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej

 

08.06.2014