5. Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych odbędzie się w dniach 9-13 września w Warszawie.

Promocja filmów historycznych i wojskowych

Celem festiwalu jest prezentacja filmów fabularnych, dokumentalnych i oświatowych o tematyce historycznej i wojskowej. Nagrodą główną w konkursie jest statuetka Złotej Szabli.

Polskie filmy w konkursie

Na konkurs nadesłano 78 filmów. Ostatecznie do dwóch sekcji konkursowych zakwalifikowało się 48 produkcji. Wśród 32 wybranych filmów historycznych znalazły się 22 polskie produkcje. W kategorii filmów wojskowych widzowie zobaczą 10 rodzimych obrazów. Łącznie, w kategorii filmów wojskowych zostanie pokazanych 16 filmów. Dodatkowo 15 filmów, które ze względów formalnych nie dostały się do konkursu, natomist zostały uznane przez komisję kwalifikacyjną za godne uwagi, organizatorzy pokażą podczas projekcji pozakonkursowych.

Gala otwarcia i wręczenia nagród

Gala otwarcia połączona została w tym roku z uroczystością wręczenia nagród laureatom 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Swoją obecność potwierdzili do tej pory m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas gali poznamy laureatów tegorocznego festiwalu. Wręczone zostaną także nagrody specjalne:

  • Platynowa Szabla dla Andrzeja Wajdy za całokształt twórczości filmowej w szczególny sposób poświęconej polskiej historii i tradycji obronnej,
  • Nagroda Specjalna Wiceministra i Ministra Gospodarki dla Włodzimierza Niderhausa za całokształt artystyczno-producenckiej działalności gospodarczej na rzecz tworzenia filmów poświęconych polskiej historii i tradycji obronnej,
  • Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej dla Norberta Rudasia i Andrzeja Jachima za ich dwa wspólne filmy: „Wojsko polskie w NATO i UE” oraz „Wojsko polskie: twoja armia”,
  • Medale pamiątkowe Towarzystwa Wiedzy Obronnej dla jurorów 5. MFFHiW za trud ich 5-letniej pracy przy kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Wiedzy Obronnej.

 

Lista filmów pokazywanych na festiwalu dostępna jest tutaj.

 

Więcej informacji: www.militaryfilmfestival.pl.

08.09.2014