5. "Sputnik nad Polską"

Andriej Konczłowski. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Andriej Konczałowski. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

19 listopada w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbyła się uroczysta gala otwierająca 5. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Goście gali otwarcia

Uroczystość poprowadził aktor Paweł Deląg. Wśród gości obecnych na gali byli m.in. ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksander Alekseev, doradca Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. kultury Jurij Łaptiew, przedstawicielka Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej Margarita Tersaakowa. Na festiwal przyjechali także filmowcy, krytycy, aktorzy i producenci z Rosji. Specjalnym gościem gali był rosyjski reżyser Andriej Konczałowski.

 

Ze strony polskiej obecni byli m.in. wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, były Minister Spraw Zagranicznych Adam Rotfeld, Pełnomocnik Dyrektora ds. Produkcji Filmowej w PISF Jacek Fuksiewicz. Wśród publiczności znaleźli się także członkowie konkursowego jury – jego przewodniczący, reżyser Krzysztof Zanussi, krytyk filmowy Barbara Hollender i reżyser Marcin Wrona.

Jubileuszowa edycja festiwalu

– Cieszę się, że jest to 5. rocznica naszego festiwalu „Sputnik nad Polską”. Nosi on taką nazwę, bo odbywa się aż w 42 miastach w Polsce. (…) Festiwal po raz pierwszy odbył się w Warszawie i nazywał się „Sputnik nad Warszawą”. Teraz zgłosiło się do nas 107 miast, żeby zorganizować festiwal filmów rosyjskich. Ta kinematografia jest potrzebna. Zaczynamy naszą przygodę od Warszawy. Do końca marca 2012 roku będziemy również w pozostałych miastach – mówiła dyrektor festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska.

Ważne polsko-rosyjskie przedsięwzięcie

Jurij Łaptiew przeczytał list od Prezydenta Rosji Dmitirja Miedwiediewa: – Wasz twórczy projekt (…) jest ważnym polsko-rosyjskim przedsięwzięciem w dziedzinie współpracy humanistycznej.(…) Szczególnym elementem tegorocznego przeglądu będzie specjalny pokaz poświęcony 50-leciu pierwszego lotu człowieka w kosmos. Jestem przekonany, że festiwal pomoże obywatelom Polski lepiej poznać Rosję, wzbogacić nieformalne kontakty i działania twórcze obu krajów – napisał Prezydent Federacji Rosyjskiej.

Polacy i Rosjanie są siebie ciekawi

Piotr Skulski przeczytał gościom list od Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego: – (…) Z roku na rok festiwal gromadzi coraz liczniejszą publiczność, w coraz większej liczbie polskich miast. To znak, że dzisiejsi Polacy i Rosjanie są nawzajem siebie ciekawi, chcą ze sobą rozmawiać i coraz bliżej się poznawać. (…) Tegoroczna edycja „Sputnika nad Polską”, pokazy filmów oraz towarzyszące im imprezy, spotkania i dyskusje, będą bez wątpienia kolejnym ważnym krokiem polsko-rosyjskiego dialogu i w procesie zbliżenia się między naszymi narodami (…) – napisał Prezydent Polski.

Nagroda „Przyjaciela festiwalu” dla PISF

W tym roku specjalne nagrody „Sputniki” dla przyjaciół festiwalu otrzymali: PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Obie instytucje wspierają finansowo festiwal od jego pierwszej edycji w 2007 roku. – To ogromna satysfakcja sponsorować festiwal, który tak dynamicznie promuje fantastyczne filmy rosyjskie. Życzę wielu sukcesów – mówił Jacek Fuksiewicz.

 

Z kolei Ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew zapowiedział przyznanie dyrektor festiwalu, Małgorzacie Szlagowskiej-Skulskiej Orderu Przyjaźni za zasługi w budowaniu dialogu kulturalnego między Polską, a Rosją. Order ten otrzymał w ubiegłym roku Andrzeja Wajda.

Specjalny gość festiwalu – Andriej Konczałowski

Specjalnym gościem tegorocznej edycji festiwalu jest rosyjski reżyser Andriej Konczałowski. – Myślę, że to, co robi pani Małgorzata jest unikalne. Dzięki temu powstaje unikalna sytuacja między naszymi krajami. (…) Festiwal jest również ważny jeśli chodzi o pamięć, dlatego, że wraz z rozwojem Internetu coraz więcej rzeczy znajduje się komputerze, a coraz mniej w pamięci.(…) Festiwale dają możliwość pamiętania i przypomnienia kultury – mówił reżyser.

„Dziadek do orzechów i król szczurów” filmem otwarcia

 

Filmem, który otworzył 5. edycję festiwalu, był najnowszy obraz Andrieja Konczałowskiego „Dziadek do orzechów i król szczurów”. Obraz przeznaczony dla widowni dziecięcej i familijnej, zrealizowany został na motywach baletu rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Oprócz najnowszego dzieła Andrieja Konczałowskiego, widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć również 9 innych filmów reżysera, pokazywanych w ramach retrospektywy jego twórczości.

Festiwal współfinansowany przez PISF

5. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” potrwa w Warszawie do 27 listopada 2011. Następnie odwiedzi również inne polskie miasta m. in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Szczecin. Impreza już po raz piąty jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie: www.sputnikfestiwal.pl.

 

Paulina Bez

20.11.2011