5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci za miesiąc w 21 miastach

W programie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i we Wrocławiu znalazło się ponad 130 filmów, a każdy z nich, zgodnie z tegorocznym hasłem, to podróż „Ku nowej przygodzie”.

Program filmowy

Osiem tytułów konkursu głównego zostanie pokazanych w 21 miastach, a widzowie wezmą udział w ogólnopolskim głosowaniu i wybiorą najlepszy spośród nich, który nagrodzą statuetką Kwiatu Paproci.

Organizatorzy przygotowali nie lada gratkę dla fanów Lassego i Mai – szwedzka filmowa seria o najsłynniejszych młodych detektywach doczekała się kolejnej, czwartej części. „W Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Pierwszej tajemnicy” („LasseMajas detektivbyrå – Det första mysteriet”, 6+) nie tylko dowiemy się, jak zaczęła się przygoda, ale poznamy nowych odtwórców głównych ról: Franka Dorsina i Ester Vuori. Młodzi aktorzy będą gośćmi Festiwalu i spotkają się z warszawskimi widzami.

Wśród najjaśniejszych punktów konkursu głównego: rewelacja Festiwalu w Cannes ‒ japońskie anime „Mirai” („Mirai no Mirai”, reż. M. Hosoda, 6+), duńska produkcja „Jestem William” („Jeg er William”, reż. J. Elmer, 9+) i kenijska opowieść o superbohaterach „Supa Modo” (reż. L. Wainaina, 9+).

W tym roku po raz pierwszy sekcja Odkryć będzie sekcją konkursową (konkurs filmowych odkryć). Joanna Żak, dyrektorka FF Kino Dzieci, tak mówi o tej programowej zmianie:

„Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję Odkryć i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności.”.

Wśród siedmiu tytułów konkursu filmowych odkryć znalazły się m.in. dwa dokumenty: „Brudna robota” („Tongue Cutters”, reż. S. Melkeraaen, 10+) i „Ceres” (reż. J. Van den Brand, 12+) ‒ oba o tradycyjnych rolach dzieci w wiejskich/gospodarskich społecznościach. Nagrodę Kwiatu Paproci w konkursie przyzna osobny skład jury.

W sekcji Kino Dzieci z nosem w książkach pokazane zostaną ekranizacje znanych książek – od klasyki literatury dla dzieci i młodzieży po niedawne premiery.

W ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem obrany został kurs na Indie, skąd wyselekcjonowane zostały filmy pokazujące życie i kulturę tamtego regionu z perspektywy młodych bohaterów. Sekcji Namaste – kino Indii towarzyszyć będą prelekcje edukatorów z Muzeum Azji i Pacyfiku. W planach także zajęcia jogi w plenerze, warsztaty tańca, degustacja tradycyjnych potraw z KUKBUKiem czy pokaz dawnych indyjskich strojów i carrom – indyjskiego bilardu. A ostatniego dnia festiwalu ‒ seans z muzyką na żywo w wykonaniu Wacława Zimpla.

W programie znalazły się również sekcje: Krótkie historie, czyli zestawy filmów krótkometrażowych oraz Panorama – selekcja najlepszych ubiegłorocznych tytułów z repertuaru Kina Dzieci, a także filmy, które w ostatnim czasie pojawiły się na ekranach kin oraz jubileuszowa Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci, w której pokazanych zostanie wybór 10 filmów z historii festiwalu.

Wielkim wydarzeniem pierwszego weekendu 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci będzie występ spektakularnego i innowacyjnego holenderskiego teatru cieni Lichtbende, który zaprezentuje przezabawny spektakl „Ja i pchła”.

Wykłady i warsztaty

Festiwal po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w serii wykładów i warsztatów Kino Dzieci o wychowa-niu, skierowanych do rodziców, edukatorów i nauczycieli. W programie m.in. wykład psycholożki Agnieszki Stein, spotkanie dla nauczycieli z Superbelframi i warsztaty wokół kreatywności ze Spotlight Kids.

Razem z marką VOX, głównym partnerem festiwalu zostaną przeprowadzone warsztaty rodzinne „Najmniejsi Projektanci Świata”.

Warsaw Kids Film Forum

26-28 września podczas Warsaw Kids Film Forum – międzynarodowego forum pitchingowego projektów filmów i seriali dla młodej widowni, zgromadzi się ponad 200 reprezentantów polskiej i europejskiej branży filmowej m.in. producentów, scenarzystów, reżyserów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, reprezentantów telewizji i przedstawicieli instytucji filmowych. Zaproszeni goście szukają projektów na wczesnym etapie rozwoju z potencjałem koprodukcyjnym. Do Pitchingu i Giełdy Scenariuszy z nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 34 projekty z 11 krajów (Bułgarii, Chorwacji, Czech, Holandii, Indii, Izraela, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski i Ukrainy).

Rodzinny weekend z Kinem Dzieci

W weekend 15 i 16 września, tydzień przed rozpoczęciem 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, organizatorzy festiwalu zapraszają na Rodzinny weekend z Kinem Dzieci, czyli pokaz filmowy oraz warsztaty plastyczne w warszawskich i wrocławskich kawiarniach, księgarniach i instytucjach kultury. Inspirując się hasłem zbliżającego się festiwalu „Ku nowej przygodzie”, mali widzowie wybiorą się w podniebną podróż z bohaterami filmu krótkometrażowego „Miejsce na miotle” (5+), będącego ekranizacją ilustrowanej książeczki autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera.

Na podstawie informacji prasowej


24.08.2018