5. Festiwal Pięć Smaków

Od 20 do 25  października w Warszawie, a następnie w Krakowie i Poznaniu odbędzie się 5. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków – coroczny i jedyny w Polsce przegląd kinematografii Azji Wschodniej.

 

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. Na film otwarcia organizatorzy wybrali „Taipei Exchanges” w reżyserii Ya-chuan Hsiao. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan (filmy Hou Hsiao-hsiena oraz nowe produkcje tajwańskie), Taste of Korea (nowe filmy z Korei Południowej), Nowe Kino Azji (produkcje z Singapuru, Tajlandii, Hongkongu, Filipin) oraz pierwszy raz w ramach festiwalu kino japońskie – m.in. pokaz „13 Assassins” Takashiego Miike oraz filmy z wytwórni Sushi Typhoon.

 

Festiwal zamknie film „Posępna noc”, debiut Yoon Sung-Hyuna z Korei Południowej. Obraz uznano za odkrycie ubiegłorocznego MFF w Busan i wyróżniono nagrodą New Currents. Został też świetnie przyjęty w konkursie tegorocznego MFF w Rotterdamie.

 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria. Festiwal współfinansowany jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o 5. edycji „Pięciu Smaków”: www.piecsmakow.pl.

12.09.2011