5. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa brzegi"

 5. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa brzegi” odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

 

Tegoroczną edycję Dwóch Brzegów otworzy polska premiera „Chłopca na rowerze” – najnowszego filmu braci Dardenne, zdobywcy Grand Prix tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie „Viaggio in Italia” (Podróż do Włoch). Organizatorzy chcą pokazać mniej znane filmy włoskie, m.in. retrospektywę Roberto Rosselliniego, który jest uważany za ojca neorealizmu włoskiego. Widzowie będą mogli zapoznać się w tym roku również z twórczością włoskiej reżyserki i scenarzystki Liliany Cavani. Organizatorzy imprezy przygotowali retrospektywę jej filmów, wśród których znajdą się takie obrazy jak „Nocny portier” czy „Skóra”.

 

Stałym elementem festiwalu jest sekcja „Kino między wersami”, w której szczególnie akcentowane są związki literatury z kinem. Jej bohaterem będzie włoski poeta i pisarz Leonardo Sciascia. Debacie na temat jego twórczości będzie towarzyszyć przegląd filmów, które powstały w oparciu o jego prozę m.in. „Dzień puszczyka”, „Każdemu co mu się należy (od mafii)” i „Cadaveri Eccelenti”.

 

Podczas „Dwóch brzegów” nie zabraknie także polskich akcentów. Pokazana zostanie retrospektywa twórczości Andrzeja Kondratiuka. Reżyser zapowiedział swoją obecność podczas festiwalu. Bohaterem cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie Zbigniew Zamachowski. Widzowie zobaczą retrospektywę filmów z jego najwybitniejszymi kreacjami. Innym polskim akcentem będzie udział reżysera Grzegorza Królikiewicza w cyklu „Lekcja kina-spowiedź twórcy filmowego”. „Lekcja kina” to szczególna forma spotkania gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką, inspiracjach. W cyklu „Świat pod namiotem” widzowie festiwalu obejrzą filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w Wenecji, San Sebastian, Rotterdamie i Gdyni. W programie festiwalu nie zabraknie również miejsca dla filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i niezależnych.

 

 

Główną nagrodę festiwalu przyznają widzowie, głosując w „Plebiscycie publiczności” na najlepszy ich zdaniem film zaprezentowany na „Dwóch brzegach”.

 

Festiwal jest dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej szczegółowych informacji na temat programu festiwalu na stronie: www.dwabrzegi.pl.

 

Informacja prasowa

01.07.2011