50. MFF w Karlowych Warach - polskie filmy w konkursach

W sekcjach konkursowych i pozakonkursowych 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Czerwony pająk” i „Czarodziejska góra” w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym jubileuszowej edycji festiwalu wśród 13 tytułów z całego świata znalazły się dwa filmy współfinansowane przez PISF: „Czerwony pająk” – fabularny debiut Marcina Koszałki oraz „Czarodziejska góra” Ancy Damian (autorki m.in. nagradzanej „Drogi na drugą stronę”). Oba filmy są koprodukcjami, będzie to również światowa premiera obu tytułów.

„Czerwony pająk”

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czerwony pająk” to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca.

Film ze wsparciem PISF

Współautorem scenariusza, reżyserem i autorem zdjęć do „Czerwonego pająka” jest Marcin Koszałka, uznany twórca filmów dokumentalnych. Film jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym. W głównych rolach wystąpili Filip Pławiak i Adam Woronowicz. Obok nich w „Czerwonym pająku” grają m.in. Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński, Przemysław Bluszcz i Piotr Głowacki. Producentem filmu jest firma MD4 Mental Disorder 4.  Koproducentami filmu są Fog’n’DesireFilms (Czechy), SokolKollar (Słowacja), Orange Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Zentropa Int Poland. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz fundusze filmowe z Czech i Słowacji.

Recenzja filmu „Czerwony pająk” w Variety

Recenzja filmu „Czerwony pająk” w The Hollywood Reporter

Recenzja filmu „Czerwony pająk” na portalu CineCola

Materiał wideo z konferencji prasowej filmu „Czerwony Pająk”, która odbyła się 6 lipca 2015.

„Czarodziejska góra” Ancy Damian

Polsko-francusko-rumuński film dokumentalny  Ancy Damian „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda. Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF i Arizona Productions. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.

3 polskie debiuty w konkursie East of the West

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej wśród 12 tytułów znajdą się produkcje i koprodukcje polskie. Sekcję tę otworzy polsko-czeska koprodukcja „Droga do Rzymu” – debiut reżyserski Tomasza Mielnika. Światową premierę będzie miał na festiwalu w Karlowych Warach film „Chemia” Bartka Prokopowicza – to również debiut fabularny tego uznanego operatora. Trzecim filmem z Polski będzie „Między nami dobrze jest” reżysera teatralnego Grzegorza Jarzyny.

„Droga do Rzymu”

Film otrzymał specjalne wyróżnienie podczas prezentacji Works-in-progress w Karlowych Warach w 2014 roku. „Droga do Rzymu” to komedia poruszająca najpoważniejsze tematy w najbardziej przewrotny i zabawny sposób. Vasek jest nieśmiałym mężczyzną po trzydziestce. Za sprawą pewnej Rudej Piękności kradnie obraz z praskiej Galerii Narodowej i w przebraniu wyrusza w podróż do Wiecznego Miasta. Ścigany przez właścicieli sklepu z antykami i policję, na swej drodze spotyka niezwykłe postaci. Film wyprodukowała czeska firma Background Films, koproducentem obrazu jest firma EasyBusyProductions i Weronika Czołnowska, Czeska Telewizja, FAMU i Magic-Lab.

Transkrypcja rozmowy z Tomaszem Mielnikiem (plik .rtf)

Recenzja filmu „Droga do Rzymu” w Screen Daily

Recenzja filmu „Droga do Rzymu” na portalu Cineuropa

„Chemia”

Film jest inspirowany prawdziwą historią Magdaleny Prokopowicz, założycielki fundacji Rak’n’Roll. Producentem filmu jest firma Filmokracja, a koproducentami HBO Europe, Vue Movie Distribution, Film Produkcja, Film Ilumination, Aeroplan, DI Factory i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Transkrypcja rozmowy z Bartkiem Prokopowiczem (plik .rtf)

Recenzja filmu „Chemia” w Variety

„Między nami dobrze jest”

Filmowa adaptacja sztuki Doroty Masłowskiej. Głównymi bohaterkami filmu są trzy kobiety, żyjące poniżej minimum socjalnego w ciasnej warszawskiej kawalerce: Osowiała Staruszka, jej córka Halina oraz wnuczka, Mała Metalowa Dziewczynka. Film Grzegorza Jarzyny opowiada o polskim społeczeństwie okresu transformacji. To historia pełna groteskowych dialogów, złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Producentem filmu jest TR Warszawa, koproducentami są Narodowy Instytut Audiowizualny i Fundacja Generacja TR Warszawa. Film był współfinansowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Europa Cinemas Label

Filmy biorące udział w konkursie głównym oraz w konkursie East of the West będą miały szansę powalczyć o nagrodę Europa Cinemas Label. Nagroda przyznawana jest od 2003 przez członków europejskiego zrzeszenia kin Europa Cinemas podczas pięciu międzynarodowych festiwali filmowych – w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach i Locarno. Członkowie organizacji nagradzają tytuły, które następnie mają szansę na szeroką dystrybucję kinową w Europie. 

Polskie filmy w sekcjach pozakonkursowych

Jak podali organizatorzy na stronie festiwalu w sekcji Horizons zostanie zaprezentowany film Małgorzaty Szumowskiej „BODY/CIAŁO”. W ramach tej sekcji pokazywane są filmy nagradzane na światowym festiwalach oraz ostatnie produkcje z całego świata. Z kolei w sekcji Another View, skupiającej filmy prezentujące niezwykłe podejście artystyczne, widzowie zobaczą, pokazywany na festiwalu w Cannes debiut fabularny Magnusa von Horna „Intruz”. 

Works in Progress

15 projektów zostanie pokazanych w sekcji Works in Progress, w tym trzy z Polski. W Karlowych Warach obecny będzie film Kuby Czekaja „Królewicz Olch”. Producentem filmu jest Studio Munka i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Drugim polskim akcentem będzie łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Ausma”, reż. Laila Pakalnina. Polskimi koproducentami filmu są Staron-Film i Miracle Worker. Za zdjęcia odpowiada Wojciech Staroń, za kostiumy Natalia Czeczott, a w jednej z głównych ról występuje Wiktor Zborowski. Część zdjęć do filmu była kręcona w Polsce. Wśród wybranych filmów znalazła się również „Rosa”, reż. Denijal Hasanovic. Film jest koprodukcją Polski, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji. Polskim producentem filmu jest firma Skorpion Arte. W jury sekcji Works in Progress znalazł się w tym roku polski agent sprzedaży z firmy New Europe Film Sales oraz współorganizator wielu branżowych wydarzeń Jan Naszewski. Prezentacja projektów odbyła się 6 lipca.

Docu Talents from the East 2015

Wśród projektów filmów dokumentalnych, które będą miały szansę zostać zaprezentowane przed przedstawicielami branży obecnymi na festiwalu w ramach programu Docu Talenst form the East 2015 znalazł się film „Kiedy wrócisz” Anny Zamęckiej, prod. Otter Films i Wajda Studio. Prezentacja projektów odbędzie się 7 lipca. 
50. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 3-11 lipca 2015.

Więcej o festiwalu w Karlowych Warach: www.kviff.com.

Marta Sikorska, Magdalena Wylężałek

16.06.2015