50-te urodziny Bolka i Lolka

W dniach 7-9 listopada 2013 w Bielsku-Białej odbędą się obchody 50-lecia serii animowanej „Bolek i Lolek”. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Bolek i Lolek

Bolek i Lolek to bohaterowie polskiego serialu animowany, którego realizacja rozpoczęła się w listopadzie 1963 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. Imiona postaci nawiązują do przedwojennego polskiego filmu „Bolek i Lolek” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Autorami rysunków do filmów i książek o przygodach Bolka i Lolka byli: Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

Z okazji 50-lecia „Bolka i Lolka” Studio Filmów Rysunkowych z Bielka-Białej przygotowało wiele atrakcji nie tylko dla najmłodszych widzów m.in. projekcje filmów, warsztaty animacji, warsztaty twórczości inspirowane przygodami Bolka i Lolka. Szczegółowy program obchodzów można znaleźć tutaj. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Strona Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej: www.sfr.com.pl.

 

Paulina Bez

04.11.2013