54. Krakowski Festiwal Filmowy

25 maja rozpoczął się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 54. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie imprezy znajdą się polskie filmy. Tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia jest Wielka Brytania.

Krzysztof Gierat o programie współfinansowanego przez PISF 54. KFF

O filmie otwarcia, polskich filmach dokumentalnych, krótkometrażowych i animacjach, jakie znajdą się w programie 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego opowiedział nam dyrektor imprezy Krzysztof Gierat. Rozmawialiśmy także o wydarzeniach branżowych i gościach tegorocznej edycji Industry Zone, sekcjach towarzyszących konkursom i pokazach specjalnych (związanych m.in. z Festiwalem Filmu Niemego i wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi).

 

Polacy na czele jury czterech konkursów

Na czele jury międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych zasiądzie operator i reżyser Wojciech Staroń, twórca wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Argentyńska lekcja” (m.in. Złoty Róg w Krakowie w 2011 roku), autor zdjęć do „Papuszy”. Obrady jury konkursu muzycznego DocFilmMusic poprowadzi Jan Kanty Pawluśkiewicz, jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Przewodniczącym jury konkursu krótkometrażowego będzie Wojciech Marczewski. Jury konkursu polskiego przewodniczyć będzie Jerzy Śladkowski, reżyser i twórca filmów dokumentalnych. Do czterech głównych gremiów jurorskich dołączą także jury FIPRESCI w składzie: Pierre-Simon Gutman (Francja), Tonci Valentic (Chorwacja), István Szathmáry (Węgry) oraz jury FICC w składzie: Jan Jankowiak (Polska), Tea Gabidzashvili (Gruzja), Tapesh Sharma (Indie). Swoje nagrody przyznają także studenci miasta Krakowa.

 

Więcej informacji o jurorach 54. KFF: www.krakowfilmfestival.pl.

Smok Smoków dla Bogdana Dziworskiego

Bogdan Dziworski, wybitny polski operator, reżyser, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki, otrzyma Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości. Nagroda Smok Smoków przyznawana jest od 1998 roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są tak znakomici artyści jak Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen. Uroczyste wręczenie Nagrody Smok Smoków Bogdanowi Dziworskiemu będzie miało miejsce 27 maja. W programie 54. KFF znajdzie się retrospektywa filmów reżysera oraz jego master class.

 

Więcej informacji: www.krakowfilmfestival.pl.

Film otwarcia 54. KFF

Festiwal otworzy projekcja filmu „Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego. Ta współfinansowana przez PISF biograficzna opowieść to pierwszy film o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty, która przypadła w styczniu. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych.
 
Na krakowskiej imprezie odbędzie się światowa premiera filmu. Dokument weźmie także udział w konkursie polskim, gdzie główną nagrodą jest Złoty Lajkonik. Pokaz filmu z udziałem twórców będzie miał miejsce 25 maja, podczas uroczystości otwarcia 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Konkurs muzyczny DocFilmMusic

DocFilmMusic, najmłodszy spośród czterech konkursów odbędzie się po raz drugi. Do selekcji można było zgłaszać muzyczne filmy dokumentalne o czasie trwania powyżej 30 minut. Na zwycięzcę tej sekcji czeka Grand Prix Złoty Hejnał oraz nagroda pieniężna. W tym konkursie znajdą się dwa polskie tytuły: „Nowa Warszawa” wyreżyserowana przez nominowanego do Oscara za „Królika po berlińsku” Bartosza Konopkę oraz  „Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka” Tomasza  Nuzbana.
 
Więcej informacji o konkursie DocFilmMusic: www.krakowfilmfestival.pl.

Konkurs dokumentalny

Do konkursu dokumentalnego dopuszczone są filmy, których czas trwania jest dłuższy niż 30 minut.  O główną nagrodę czyli Złoty Róg ubiegać się będzie 10 średniometrażowych oraz 10 pełnometrażowych filmów dokumentalnych. To już ósma edycja konkursu, który pojawił się w programie krakowskiej imprezy w 2007 roku. Wśród tytułów średniometrażowych znalazły się dwa polskie filmy: „I co dalej z Tobą Karolinko – Norwid i Nicole” Karoliny Bendery oraz „Pozwól kochać, pozwól marzyć” Moniki Nawrot i Dominika Górskiego. Wśród filmów długometrażowych są 3 tytuły z Polski: „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz polsko-australijska koprodukcja „Niegdyś moja matka” Sophii Turkiewicz.

 

Więcej informacji o konkursie dokumentalnym:www.krakowfilmfestival.pl.

Konkurs krótkometrażowy

W Konkursie krótkometrażowym o Złotego Smoka będzie rywalizować 39 tytułów. To najbardziej różnorodny konkurs Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mieszają się w nim trzy gatunki – dokument, animacja i fabuła, a filmy pochodzą z przeróżnych zakątków świata. Wśród zakwalifikowanych do konkursu filmów dokumentalnych znalazł się najnowszy film Jakuba Stożka „Salon Sióstr W.”, natomiast wśród filmów fabularnych znalazł się „Źle nam z oczu patrzy” (You Keep An Eye On Us) Arka Biedrzyckiego. Wśród konkursowych animacji są 4 tytuły z Polski: „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego  Kuci, „Hipopotamy” Piotra Dumały, „Lato 2014” Wojciecha Sobczyka  i  „Łaźnia” Tomasza Duckiego.

 

Więcej informacji o konkursie krótkometrażowym: www.krakowfilmfestival.pl.

Konkurs polski

Konkurs polski to jeden z czterech równorzędnych konkursów będących częścią współfinansowanego przez PISF 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Organizatorzy zakwalifikowali do tegorocznych zmagań 42 tytuły. Pełny program sekcji: www.krakowfilmfestival.pl.

 

Marta Sikorska

25.05.2014