55 lat AKF "IKS"

17 października w Mikołowie (woj. Śląskie) odbyły się uroczyste obchody 55 lat istnienia Amatorskiego Klubu Filmowego „IKS”, działającego przy Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Jest to najstarszy działający amatorski klub filmowy w Polsce.

 

Gości wydarzenia przywitali dyrektor MDK w Mikołowie Damaris Stencel oraz instruktor AKF „IKS” Jerzy Jóźwiak. W uroczystych obchodach wzięli udział m.in. Burmistrz Mikołowa Marek Balcer i Zastępca Burmistrza Adam Zawiszowski, Przewodniczący Rady Miasta Mikołowa Tadeusz Socha, Wicestarosta Henryk Zawiszowski, przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych Witold Kon oraz członkowie zaprzyjaźnionych klubów filmowych z Chybia, Oświęcimia, Łazisk Górnych i Bierunia. Podczas uroczystości zaprezentowano fragmenty filmów zrealizowanych w Klubie, m.in. animację „Humbug” Michała Kuczmińskiego i Gerarda Piszczka (1972) oraz filmy legendy ruchu amatorskiego Leona Wojtali.

Jerzy Jóźwiak – instruktor AKF „IKS”

– Ruch filmowy jednoczy młodych ludzi i daje formę „wyżycia się” – podkreślał Jerzy Jóźwiak, prowadzący Klub „IKS” już od 15 lat. – Sporo osób od nas skończyło szkoły filmowe, pracują w telewizjach, są zawodowymi operatorami. Coś im to dało i mile wspominają okres klubowy. W klubie obecnie działa 12 osób, a nasze filmy biorą udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach. Najstarszy członek „Iksa” liczy 75 lat, a najmłodszy chodzi jeszcze do gimnazjum. Realizujemy fabuły i dokumenty. Mamy szerokie plany, nowoczesny sprzęt ufundowały nam władze miasta. Zapał jest i klub się będzie nadal rozwijał – mówił Jerzy Jóźwiak, odbierając z rąk Witolda Kona dyplom od Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej.

Spotkania dwa razy w tygodniu

– Klub Filmowy „IKS” jest jednym z ponad 20 klubów działających pod egidą Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Członkowie spotykają się w każdy wtorek i każdy piątek, dwa razy w tygodniu. Realizują filmy autorskie, programy o Mikołowie, zajmują się kroniką miejską. Uczestniczą we wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z naszym miastem – mówiła w rozmowie z PISF dyrektor MDK w Mikołowie Damaris Stencel, opowiadając o współpracy z Leonem Wojtalą, który przez wiele lat kierował „Iksem”. -Był osobą charyzmatyczną, nie tylko doskonałym filmowcem i profesjonalistą w tym co robił. Był też niesamowitym człowiekiem, który potrafił gromadzić wokół siebie inne osoby – podkreślała, życząc dalszych sukcesów AKF „IKS”.

Możliwość stworzenia własnego filmu

– Od dawna interesowałem się filmem, a klubem zainteresowałem się przez szkołę, trochę też przez mamę i znajomych. W klubie organizowane są otwarte spotkania Piątek z „Iksem”, wiec wybrałem się na jedną z takich prezentacji – podkreślał w rozmowie z PISF jeden z młodszych klubowiczów Tymoteusz Staniek. – Kiedy odbywała się rocznica 150 lat istnienia Bractwa Kurkowego w Mikołowie dostałem kamerę do ręki, oczywiście po wcześniejszym przeszkoleniu. Od tego się zaczęło. Później w wakacje dano mi możliwość stworzenia własnego filmu – mówił.

Czuć ducha kina

W swoim pierwszym filmie „Ad Astra” Tymoteusz Staniek postanowił przedstawić Jerzego Strzeję, pasjonata astronomii. – To film o człowieku dla mnie wybitnym, którego znam praktycznie od dzieciństwa (…). Będę robił kolejne filmy, mam nadzieję, że uda mi się zrealizować fabułę i zakosztować nowego gatunku. Chciałbym zrealizować komedię. Współpraca w klubie jest świetna, czuć ducha kina – podkreślał. – Kino jest ważną częścią mojego życia (…). Chodzę często z przyjaciółmi do kina. Teraz mamy piękne premiery polskie – wybieram się na „Bogów” i „Miasto ’44”.

Docenienie ludzi z pasją

– Wszystkie jubileusze dotyczące tego typu spotkań, organizacji i grup są zawsze bardzo cenne i potrzebne. To jest szczególny moment docenienia ludzi, którzy w tego typu instytucjach działają – ludzi z pasją. Pasja to jest coś, co jest zanikającym i deficytowym towarem w dzisiejszym świecie. Kiedy możemy chociażby dobrym gestem czy życzliwością, życzeniami i pamięcią wspierajmy tych wszystkich, którzy zarażają młode pokolenia tą sama pasją i wrażliwością artystyczną. Róbmy filmy i spotykajmy się – chociażby dlatego, że mamy w kraju wielkie tradycje amatorskiego ruchu filmowego – mówił kierujący Klubem Filmowym „Klaps” w Chybiu Rafał Cymorek.

 

Więcej informacji o Amatorskim Klubie Filmowym”IKS”: www.mdkmikolow.eu oraz www.filmowepoludnie.pl.

 

Marta Sikorska

20.10.2014