59. KFF. Fokus na Finlandię

28 maja uroczysta ceremonia zainaugurowała sekcję specjalną tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Fokus na Finlandię”. Widzowie zobaczyli film „Bogowie z Molenbeek” Reetty Huhtanen.

Fot. Kamila Szatan

„W tym roku prezentujemy kinematografię najszczęśliwszego kraju świata – Finlandii. Podczas selekcji filmów do programu dowiedzieliśmy się, co interesuje tamtejszych twórców i dlaczego Finlandia wydaje się być krajem idealnym do życia. Ale czy naprawdę tak jest? Wybrane do przeglądu filmy pokazują zarówno pogmatwaną historię, jak i współczesne problemy, z którymi borykają się Finowie” – podkreśla Barbara Orlicz-Szczypuła, Dyrektorka Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Fokus na Finlandię”

Fot. Kamila Szatan

Fokus na Finlandię uroczyście otworzyli przedstawiciele Fińskiej Fundacji Filmowej, która w tym roku świętuje swoje 50-lecie. Na scenie pojawili się także twórcy fińskich produkcji, prezentowanych na festiwalu.

„Festiwal dokonał bardzo ciekawej selekcji. Filmy nie tylko pokazują różne aspekty życia mieszkańców Finlandii, ale także zostały zrealizowane przez różnych twórców i tych debiutujących, i tych znanych już w branży filmowej. W programie są dokumenty zarówno pokazywane na Sundance czy w Berlinie, jak i premierowe produkcje” – powiedziała Suvi Paavola z Fińskiej Fundacji Filmowej.

Film otwarcia sekcji

Sekcję „Fokus na Finlandię” otworzył  dokument „Bogowie z Molenbeek” w reżyserii Reetty Huhtanen. To wzruszająca i uniwersalna opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania ukazana przygodami 6-letnich chłopców, Aatosa i Amine. W niesławnej dzielnicy Molenbeek w Brukseli nasłuchują pająków, odkrywają czarne dziury i kłócą się o to, kto dostanie latający dywan, który zabierze ich na ziemie przodków. Chociaż pochodzą z całkowicie różnych światów, łączy ich nie tylko wspólne podwórko, ale i wielka przyjaźń.

Przegląd fińskiej kinematografii w Krakowie 

W ramach sekcji „Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Pokazy będą odbywały się przez cały festiwalowy tydzień w Kinie Pod Baranami, kinie Agrafka oraz Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się także na wspólnej konferencji w ramach KFF Industry oraz na wielu wydarzeniach specjalnych.

W sekcji „Fokus na Finlandię” zaprezentowanych zostanie 6 pełnometrażowych dokumentów. Ponadto, odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych zrealizowany przy współudziale zaprzyjaźnionego z Krakowskim Festiwalem Filmowym Tampere Short Film Festival, a w cyklu Noc Etiud zobaczymy fińskie etiudy studenckie wybrane przez festiwal DocPoint – Helsinki Documentary Film Festival. W sekcji „Kids&Youth. Kino dla młodych” również nie zabraknie filmów z Finlandii.

Każdego roku, w ramach specjalnej sekcji, Krakowski Festiwal Filmowy prezentuje najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Dotychczas sekcja obejmowała prezentacje kinematografii m.in. Izraela, Holandii, Szwajcarii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Estonii i Niemiec.

Partnerami sekcji „Fokus na Finlandię” jest Fińska Fundacja Filmowa, Tampere Short Film Festival oraz DocPoint Helsinki Documentary Film Festival.

59. Krakowski Festiwal Filmowy trwa od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku.

Więcej na: www.krakowfilmfestival.pl

Informacja prasowa


29.05.2019