6. American Film Festival

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 6. American Film Festival odbędzie się w dniach 20-25 października we Wrocławiu.

Program

Program festiwalu składa się z kilkunastu sekcji prezentujących panoramę amerykańskiej kinematografii. Sercem festiwalu są dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, prezentująca panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs z najgłośniejszymi amerykańskimi dokumentami sezonu (13 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o Nagrody Publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon. W tym roku nagrodę Indie Star Award, przyznawaną wybitnym osobowościom i gwiazdom kina niezależnego, otrzymają: Hal Hartley i David Gordon Green – obaj będą gościć na festiwalu, gdzie poprowadzą wykłady mistrzowskie. Oprócz nowości na festiwalu co roku można zobaczyć dzieła klasyków amerykańskich. Bohaterem tegorocznego przeglądu będzie Clint Eastwood.

American Film Festival

Festiwal jest okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Choć w polskich kinach dominuje kino amerykańskie, są to przede wszystkim komercyjne filmy produkowane i dystrybuowane globalnie przez duże filmowe studia. Natomiast wiele dobrych i uniwersalnych, ale mniej komercyjnych filmów, w ogóle do Polski nie trafia. Festiwal chce odkrywać dla polskiej publiczności nowe nazwiska i zjawiska w kinie amerykańskim. Pokazom filmów towrzysza spotkania z twórcami, prelekcje i panele dyskusyjne.

6. American Film Festival odbędzie się w dniach 20-25 października we Wrocławiu. Wydarzenie jest współfinansowane m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: www.americanfilmfestival.pl

16.10.2015