6. edycja All About Freedom w Gdańsku

Między 19 a 26 października odbędzie się 6. edycja festiwalu All About Freedom. W programie znajdują się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

O wolności utraconej

Celem festiwalu organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności jest refleksja wokół fenomenu wolności i pokazanie, jak mówi się o niej językiem sztuki. W tym roku naczelnym tematem będzie zagadnienie utraty wolności, a filmy poruszające tą kwestię zostaną zaprezentowane w ramach cyklu „Wojna jest w nas”. Ponadto, w programie filmowym opracowanym przez Artura Liebharta znajdą się m.in.: „Raj: Miłość” Ulricha Seidla, „Na zawsze Laurence” Xaviera Dolana czy „Pan Lazhar” Philippe’a Falardeau.

Filmy ze wsparciem PISF

Na AAFF obecne będą również polskie produkcje współfinansowane przez PISF: „Fuck For Forest” Michała Marczaka i „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla. Jak pisze współtwórca imprezy Michał Chaciński na stronie festiwalu: – Seans „Ostatniego piętra” podczas All About Freedom Festival jest zdarzeniem wyjątkowym, ponieważ filmu nie widział dotychczas nikt spoza grona bezpośrednich twórców. Trwają nad nim prace postprodukcyjne. Premiera kinowa planowana jest dopiero w przyszłym roku. Tadeusz Król przyjął jednak nasze zaproszenie, sugerując, by pokaz podczas AAFF był pierwszym publicznym testem dla filmu w jednej z końcowych wersji roboczych. Testem w sensie dosłownym – po seansie poprosimy wszystkich widzów o wypełnienie ankiet na temat filmu i o udział w dyskusji z reżyserem.

Nie tylko kino

Oprócz projekcji filmów, którym towarzyszyć będą debaty, w trakcie festiwalu zaprezentowany zostanie również projekt teatralny RE-WOLT, który wyreżyserowała Weronika Szczawińska. Opowiadać on będzie on o grupie robotnic z warszawskiego Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg.

 

Więcej informacji o 6. All About Freedom Festival: www.aaff.pl.

 

 Na podstawie materiałów organizatora opracowała Joanna Kursa

17.10.2012