6. edycja AfryKamery

26 maja rusza kolejna edycja festiwalu prezentującego najciekawsze filmy z Czarnego Kontynentu. AfryKamera to jedyna tego typu impreza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku święto afrykańskiego kina odbywać się będzie pod hasłem „Duma Afryki”. Aby przeciwstawić się ogólnej tendencji pokazywania Afryki w negatywnym świetle, zaprezentowane zostaną filmy przede wszystkim pokazujące osiągnięcia, sukcesy i ważne postaci z historii Afryki. Tym samym tegoroczna AfryKamera będzie miała dużo silniejszy niż zwykle rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu.

Festiwalowe pokazy odbywać się będą w ramach czterech sekcji: Afroselekta (filmy fabularne), Afrodocs (sekcja dokumentalna), Afroszorty (sekcja krótkometrażowa) oraz AfryKamera Repliki (lokalne edycje festiwalowe w wybranych miastach Polski).

Filmy tegorocznej edycji zostały wyselekcjonowane z listy ponad 150 filmów, zgłoszonych przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

Wśród nich znalazły się między innymi pokazywany w konkursie „Un Certain Regarde” na MFF w Cannes obraz „Przede wszystkim życie” w reżyserii Oliviera Schmidta oraz marokański „Pegaz”, debiut Mohameda Mouftakira, tegoroczny zdobywca najważniejszej afrykańkiej nagrody filmowej  Etalon d’Or de Yennenga.

Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mieli okazję zapoznać się także z najciekawszymi filmami afrykańskiego mainstreamu, głównie pochodzącymi z nigeryjskiego zagłębia filmowego Nollywood, które stało się w ostatnich latach fenomenem na skalę kontynentu. Nollywood tworzy nowa generacja filmowców, która odrzuca niskobudżetowe produkcje, ale zachowując estetykę i tematykę, podobnie jak w indyjskim Bollywood nacisk kładzie na jakość, a nie na ilość produkcji. W ramach festiwalu, poza nigeryjskimi musicalami i horrorami pokazany zostanie nietypowy melodramat z Ghany „Elmina” oraz niskobudżetowy przebój kasowy DVD z Angoli „Kuduro – wojny uliczne”.

Festiwal potrwa do 2 czerwca.

Program festiwalu: www.afrykamera.pl.

16.05.2011