6. edycja festiwalu Pięć Smaków

Pięć Smaków

 

6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie (24-30 października) i Wrocławiu (27-30 października). Impreza ta jest współfinansowana m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

3 października w warszawskim kinie Muranów odbyła się konferencja prasowa 6. edycji festiwalu. Z dziennikarzami spotkali się Jagoda Murczyńska – selekcjonerka programu i  Jakub Królikowski – dyrektor Pięciu Smaków. – Festiwal się rozwija. Mamy to szczęście, że w dobie kryzysu i redukowanych dotacji nam się jakoś udaje tak naprawdę rozwijać, zamiast zmniejszać. Festiwal ubiegłoroczny został bardzo dobrze oceniony m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przez  Urząd Miasta Warszawy, dostaliśmy jeszcze większe dotacje, co nas bardzo cieszy i mogliśmy zrobić większy program – mówił na początku konferencji Jakub Królikowski.

Dwie europejskie premiery

– Walczyliśmy w tym roku o tytuły, o które ubiegały się też inne festiwale w Europie, mamy dzięki temu dwie europejskie premiery – dodawał dyrektor festiwalu, mówiąc szerzej o „Perłach Dalekiego Wschodu” Cuong Ngo i  „Liście pisanym krwią” Victora Vu – filmach z Wietnamu, które będą miały swoje europejskie premiery właśnie w Warszawie.

Sekcja Nowe Kino Azji

Każdy film z tej sekcji pokazuje inne oblicze kina azjatyckiego. Mamy tutaj gatunki, czy sposoby opowiadania filmu, których się w Europie praktycznie nie stosuje – mówił o sekcji Nowe Kino Azji dyrektor festiwalu. Większość festiwalowych pokazów podczas Pięciu Smaków będzie polskimi premierami filmów, które zaistniały już na największych festiwalach filmowych, m.in. w Wenecji czy Rotterdamie (22 polskie premiery).

Unikatowe pokazy

Z oczekiwanych wśród kinomanów tytułów pojawią się m.in. takie filmy jak „Kotoko” kultowego reżysera Shinya Tsukamoto czy „The Woman In the Septic Tank” Marlona Riviery. Wśród filmów tej sekcji pojawią się także komedie, kino historyczne oraz koreańska animacja „The King of Pigs”.

– Są takie filmy w programie, które będą pokazywane na przykład drugi raz w Europie i drugi czy trzeci raz poza granicami danego kraju. Właściwie żaden film, który jest pokazywany nie ma polskiego dystrybutora. Dlatego będą to unikatowe pokazy – podkreślał Królikowski.

Jurorzy wybiorą najlepszy film

Podczas szóstej edycji Pięciu Smaków po raz pierwszy w historii festiwalu filmy sekcji Nowe Kino Azji walczą o nagrody. Zwycięzców wybierze People’s Jury. Trzynastu pasjonatów kina azjatyckiego spotyka się podczas festiwalu w Warszawie, by wspólnie obejrzeć konkursowe filmy i wyłonić z nich najlepszy tytuł.

Nowość – sekcja Wolność w Azji

Program tej sekcji organizatorzy przygotowali we współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy. Znajdą się w niej filmy zaangażowane społecznie, poruszające problem praw człowieka i tworzone przez artystów azjatyckich. W ramach Wolności w Azji pokazany zostanie m.in. dokumentalny portret jednego z działaczy Czerwonych Khmerów „Duch, pan piekielnej kaźni” w reżyserii Rithy Panha. Zapewne bardzo oczekiwane będą projekcje filmów dokumentalnych chińskiego artysty Ai Weiweia „Tak nam przykro” i „Ordos 100”.

Focus: Malezja

Jak co roku organizatorzy Pięciu Smaków prezentują retrospektywę wybranego kraju Azji Południowo-Wschodniej. Tegoroczna sekcja Focus poświęcona jest filmom z Malezji, a prace nad nią trwały od dwóch lat. W rezultacie w programie Pięciu Smaków znalazło się dwanaście malezyjskich produkcji. Sekcja dedykowana jest młodemu pokoleniu filmowców malezyjskich, którzy biorą udział w przemianach rodzimego kina i w autorski, odważny sposób pokazują codzienność swojego kraju. Trzonem sekcji będzie przegląd filmów jednego z najbardziej obiecujących reżyserów Wschodniej Azji – Woo Ming Jina.

Kino gatunków i niezależne kino autorskie

W ramach Focus: Malezja zaprezentowane zostaną także takie tytuły jak nowelowy film „15 Malaysia”. Filmem otwarcia festiwalu będzie malezyjski „Songlap” w reżyserii Fendiego Mazlana i Farizy Azliny. O mało znanej w Polsce kinematografii Malezji opowiedziała dziennikarzom selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska. – To jest kraj ciekawy nie tylko jako reprezentant pewnego rejonu Azji, ale w ogóle jako kraj taki, który mierzy się z wieloma problemami, z jakimi mierzy się współczesna Europa – z tą mieszanką kultur, z tym zetknięciem się różnych wartości, różnych systemów religijnych – podkreślała.

 

Z jednej strony mamy kino gatunkowe, w którym zderzają się indyjskie filmy bollywoodzkie i kino akcji z Hongkongu (…). W ciągu ostatniego dwudziestolecia rozwija się bardzo interesujące kino autorskie, niezależne, którego twórcy działają poza systemem wielkich wytwórni – mówiła Murczyńska.

Polskie akcenty w kinie Malezji

Jagoda Murczyńska wspomniała także o polskich akcentach w kinie malezyjskim – m.in. o współpracy polskiego operatora Arkadiusza Tomiaka i kompozytora Cezarego Skubiszewskiego z malezyjskim reżyserem U-Wei Hajim Saarim przy filmie na podstawie powieści „Szaleństwo Almayera” Josepha Conrada. Warto dodać, iż 6. Edycję Festiwalu Pięć Smaków odwiedzi asystent reżysera tej adaptacji – Fendi Mazlan.

Kino Grozy i Atak Wodnego Smoka

Tegoroczny program nie zawiedzie fanów kina gatunkowego. Wśród propozycji znajdzie się jeden z podstawowych azjatyckich towarów eksportowych: kino grozy. Widzowie obejrzą m.in. obsypany nagrodami tajskiego przemysłu filmowego „Laddaland” w reżyserii Sopona Sudapisita. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w historii festiwalu w programie gości także kino sztuk walki w specjalnej sekcji Atak Wodnego Smoka.

Kino Tajwanu

– Spotkała nas bardzo miła niespodzianka, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Warszawie odkryło w swoich magazynach stare, 16-milimetrowe taśmy z filmami tajwańskiej nowej fali i w bardzo dobrym stanie projektor i po prostu nam je podarowali. Dzięki temu będziemy mogli zaprezentować  w bardziej kameralnych warunkach, w „Południku Zero” na bezpłatnych seansach pięć naprawdę świetnych filmów, m.in. „Tropical Fish” Chena Yu-hsun z 1995 roku, który zaliczany jest do dziedzictwa narodowego Tajwanu – mówił Jakub Królikowski. 

 

Przed projekcjami w klimat filmów wprowadzą widzów wykłady prowadzone przez znawczynię kina tajwańskiego, sinolożkę i doktorantkę na uniwersytecie w Sorbonie – Wafę Ghermani, która do Polski przyjeżdża specjalnie na zaproszenie Pięciu Smaków.

Wydarzenia towarzyszące i warsztaty dla dzieci

Oprócz seansów festiwalowych dla widzów w Warszawie (24-30 października, kina Muranów i Praha) i we Wrocławiu (27-30 października, kino Helios Nowe Horyzonty) organizatorzy przygotowali warsztaty, spotkania i dyskusje ze znawcami kultur i kinematografii Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Warto wspomnieć iż w Warszawie w ramach festiwalu odbędą się polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego dla dzieci, podczas których najmłodsi z obu krajów będą mogli poznać baśnie i legendy polskie oraz wietnamskie.

 

6. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.piecsmakow.pl.

 

Marta Sikorska

03.10.2012