6. edycja „Kino z duszą”

W dniach 20-24 listopada odbywa się 6. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” w warszawskiej Kinotece. 

Po raz szósty „Kino z duszą” zaprezentuje najlepsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne traktujące o duchowości, która przejawia się na wszystkich polach aktywności człowieka. Pokazy konkursowe, panele dyskusyjne i wydarzenia specjalne odbywać się będą w warszawskiej Kinotece od 20 (wtorek) do 24 (sobota) listopada. Podczas całego festiwalu, również na galę finałową obowiązuje wstęp wolny.

W tym roku twórcy i producenci zgłosili 77 filmów – to rekordowa liczba – spośród których do pokazów konkursowych zakwalifikowane zostały 23 dokumenty. Wszystkie zostaną zaprezentowane widzom w czasie dni festiwalowych.

Jury, któremu przewodniczy polski dokumentalista i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi Maciej Drygas wybierze najlepsze obrazy dokumentalne, które otrzymają nagrody i wyróżnienia podczas gali finałowej – 24 listopada o godz. 19.30 w Kinotece.

– Co roku zwiększa się liczba filmów nadsyłanych przez realizatorów i firmy producenckie. Świadczy to o rosnącej popularności twórczości dokumentalnej, ale także o tym, że Festiwal „Kino z duszą” to niezwykle potrzebna inicjatywa kulturalna. Dzięki niej widzowie, w ramach darmowych pokazów, mogą poznawać i doceniać współczesną, wartościową dokumentalistykę – mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor Festiwalu „Kino z duszą”.

28 wyjątkowych polskich i zagranicznych dokumentów

– W tym roku na szczególną uwagę zasługuje premierowy pokaz filmu o walczących o wolne słowo legendach podziemnej „Solidarności” – mówi Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI, organizatora festiwalu. – Wszystkie nasze filmy – społeczne, historyczne czy religijne – poruszają kwestie tego, co w życiu najważniejsze – miłość, wierność, życie, prawda.

Pokazy konkursowe odbywają się w godzinach przedpołudniowych i wieczorem, dlatego warto śledzić program na stronie internetowej kinozdusza.pl w zakładce Program oraz na Facebooku „Kina z duszą”.

– Jak co roku mamy ofertę edukacyjną dla młodzieży szkół średnich. Wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in. film o repatriantach z Kazachstanu, o operacji Tannenberg, premiera filmu o legendach podziemnej „Solidarności”, ale także film biograficzny o Stefanie Norblinie i animowana baśń na podstawie malowideł ściennych Norblina w Jodhpur w Indiach – mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor festiwalu.

Z kolei Michał Plewka, szef promocji festiwalu zwraca uwagę na organizowane podczas wydarzenia liczne spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych na ekranie dokumentów. Wśród gości festiwalu będą m.in. Janusz Mrozowski, reżyser filmu „Witaj w kryminale, papieżu Franciszku”, Julia Groszek, reżyserka „Arabskiego sekretu” czy Petro Aleksowski, reżyser „Przerwanej misji”.

Informacje ze strony organizatora.


20.11.2018