6. edycja Nagrody PISF i MSN

Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy ogłaszają szóstą edycję Nagrody Filmowej w wysokości 600 000 PLN na produkcję filmu fabularnego dla artysty poruszającego się w przestrzeni pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią.

Promocja kina eksperymentalnego

Nagroda ma na celu promocję kina eksperymentalnego, artystycznego, radykalnie zrywającego z konwencjonalnymi rozwiązaniami narracyjnymi oraz utartymi sposobami konstruowania formy filmowej. Innowacyjność formalna łączona harmonijnie z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją może zaowocować estetyczną odnową polskiego kina. Jest to również szansa na kontynuację najciekawszych eksperymentów formalnych rodzimej kinematografii autorstwa Jerzego Skolimowskiego, Grzegorza Królikiewicza, Wojciecha Wiszniewskiego czy Stefana Themersona. Nagroda ma wspierać dzieła, które podobnie jak filmy wymienionych reżyserów, wynikają z permanentnego konfrontowania estetyk, wiedzy i rozwiązań formalnych oferowanych przez sztukę współczesną i kinematografię.

Nagroda Filmowa powstała w reakcji na pewien niezwykle aktualny i oryginalny fenomen kultury polegający na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych, filmów skierowanych do obiegu kinematograficznego. Ten intensywny zwrot od produkcji filmów jedynie do galerii i muzeów oraz nasilający się dialog artystów zajmujących się sztuką współczesną z artystami z pola profesjonalnego filmu, spowodował powstanie w Polsce zjawiska, które nazywamy KinoSztuką, a którego najwybitniejszymi przedstawicielami w Polsce są Wilhelm i Anka Sasnalowie.

Warunki konkursu

Termin nadsyłania propozycji konkursowych mija 19 maja 2017. Producentem filmu może być jedna z prywatnych lub publicznych szkół filmowych w Polsce. Zwycięzca będzie miał szansę pracować nad rozwojem swojego projektu pod okiem ekspertów ze Szkoły Wajdy. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie artmuseum.pl.

Dotychczasowi laureaci

Pilotowym projektem programu był film „Performer” o Oskarze Dawickim w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego, którego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w styczniu 2015. „Performer” w lutym 2015 na Festiwalu Filmowym w Berlinie zdobył prestiżową Think:Film Award za „innowacyjne powiązanie sztuki performance, wystawy sztuki oraz filmu fabularnego”.

Pierwszym laureatem Nagrody Filmowej został w 2011 roku Zbigniew Libera za film „Walser” o postapokaliptycznej przyszłości. Film swoją premierę miał w lipcu 2015 w ramach Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. „Walser” podobnie jak „Performer” zakwalifikował się do sekcji Inne spojrzenie w ramach Festiwalu w Gdyni.

Reszta filmów dofinansowanych w ramach Nagrody Filmowej znajduje się na różnych etapach produkcji. W 2013 trzecią laureatką nagrody została Agnieszka Polska, za projekt filmu „Hurra! Wciąż żyjemy”, opowiadającym historię komuny artystycznej skupionej wokół Fassbindera. Artystka planuje zdjęcia do swojego filmu w Łodzi i Warszawie na przełomie czerwca i lipca obecnego roku. Operatorem jest Michał Dymek a w obsadzie m.in. Piotr Polak, Marta Ojrzyńska, Joanna Drozda, Marcin Czarnik.

Więcej informacji o nagrodzie na stronie artmuseum.pl.

Informacja prasowa

14.04.2017

Galerie zdjęć