6. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja"

8 października w Łodzi rozpocznie się 6. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”. Podczas ubiegłorocznej edycji w wydarzeniu uczestniczyło ponad 6500 widzów.Jak piszą organizatorzy głównym celem wydarzenia jest tworzenie żywego miejsca wymiany poglądów o sztuce filmowej kształtującego i wpływającego na adeptów stawiających pierwsze kroki w dziedzinie krytyki filmowej. Łódzki festiwal wspiera m.in. działanie na rzecz edukacji filmowej, promocję wyróżniających się polskich produkcji filmowych i dyskusję o kinie polskim oraz odszukiwanie młodych i zdolnych osób chcących działać w przestrzeni krytyki filmowej.

Polskie filmy w programie festiwalu

W sekcji „Głos Krytyków” znajdą się następujące polskie filmy i koprodukcje: „Mów mi Marianna” reż. Karolina Bielawska, „Aktorka” reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka, „Czarodziejska góra” reż. Anca Damian oraz „W spirali” reż. Konrad Aksinowicz. Po projekcjach tych filmów odbędą się spotkania z twórcami. W sekcji „Director’s Fortnight prosto z Cannes” zaprezentowany zostanie „Intruz” Magnusa von Horna. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz producentem Mariuszem Włodarskim.

Jednym z bohaterów tegorocznych retrospektyw filmowych będzie studio Opus Film. Widzowie festiwalu obejrzą wyprodukowane przez łódzkie studio obrazy takich twórców jak Ari Folman, Fatih Akin, Paweł Borowski, Jerzy Stuhr, Dariusz Gajewski, Sławomir Fabicki, Marcin Wrona, Adam Guziński i Anna Kazejak. Natomiast bohaterką sekcji „Filmoznawca-Filmowiec” będzie w tym roku Dorota Kędzierzawska.

Warsztaty i panele dyskusyjne

Z widzami i młodymi kandydatami na recenzentów filmowych spotkają się uznani krytycy. Warsztat z analizy filmowej poprowadzi współpracująca z Akademią Polskiego Filmu dr Kamila Żyto. Warsztaty krytyczne „Movie się” poprowadzą współpracujący z Filmoteką Szkolną Kaja Klimek oraz Błażej Hrapkowicz. Z publicznością spotka się także Marcin Adamczak – autor nominowanej w tym roku do nagrody PISF książki „Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu”. Uczestników festiwalu zaciekawi z pewnością spotkanie „6 m-cy, 150 tysięcy euro i premiera w Wenecji” – poświęcone filmowi „Baby Bump” Kuby Czekaja.

Tematami paneli dyskusyjnych podczas tegorocznej edycji FKA będą m.in. praca agentów sprzedaży (w spotkaniu wezmą udział m.in. Jan Naszewski z New Europe Film Sales i Wojciech Kabarowski z Chimney Pot), innowacje na rynku kinowym, przyszłość filmowa Łodzi czy rola scriptdoktora w procesie powstawania filmu. W programie nie zabraknie także spaceru po Łodzi śladami ważnych miejsc związanych z kinem.

„Szybkie randki”

Już po raz kolejny widzowie festiwalu będą mieli możliwość uczestniczenia w piętnastominutowych indywidualnych spotkaniach z profesjonalistami z branży filmowej. I to w dwóch wariantach – po pierwsze z krytykami filmowymi pytając np. o początki ich kariery – po drugie z ludźmi kultury, którzy zajmują się na co dzień edukacją, festiwalami, PR-em kultury. Spotkania z osobowościami, które inspirują do działania mają ułatwić wybranie własnej ścieżki zawodowej.

6. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja” potrwa do 11 października.
Więcej informacji: kameraakcja.com.pl oraz www.facebook.com/kameraakcja.

Marta Sikorska

01.10.2015