6. Regiofun w Katowicach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun odbędzie się w dniach 20-25 października 2015.

Konkursy i pokazy specjalne

W konkursie filmów pełnometrażowych pokazana zostanie polsko-rumuńsko-francuska koprodukcja „Czarodziejska góra” Ancy Damian. Z kolei w konkursie filmów krótkometrażowych pokazani zostaną „Trampkarze” Marcina Filipowicza. Podczas pokazów specjalnych widzowie zobaczą: „Panie Dulskie” Filipa Bajona, „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, „Demona” Marcina Wrony oraz „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, które otworzy festiwal i zostanie zaprezentowane w sekcji Panorama Regionalnych Funduszy Filmowych.

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

W sekcji Regio-Cannes widzowie zobaczą film „Znam kogoś, kto cię szuka” Julii Kowalski. W cyklu „Dzieci Rewolucji” pokazane zostaną dokumenty: „Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego”, reż. Maria Zmarz-Koczanowska, „Solidarność według kobiet”, reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, „Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka”, reż. Tomasz Nuzban oraz „Totart czyli odzyskiwanie rozumu”, reż. Bartosz Paduch. W sekcji Klaps poświęconej młodej widowni pokazany zostanie m.in. „Klub włóczykijów” Tomasza Szafrańskiego.

Wydarzenia branżowe

Dużą część festiwalu stanowią wydarzenia branżowe dla profesjonalistów i studentów szkół filmowych. Poniżej przedstawiony jest harmonogram spotkań.

  • Warsztaty Młody Producent: od 20 do 23 października, Światowid, Rialto,
  • Masterclass dla studentów: 21 i 22 października 11:00-13:00, Kosmos,
  • Pitching Training z Brigittą Manthey: 22 października 16:30-19:00, Rialto,
  • Look For Fund: Pitching, 23 października 10:00-12:00, Kosmos,
  • Look For Fund: One to One Meetings, 23 października 12:00-19:00, Kosmos,
  • Film New Europe – dyskusja, 23 października 13:30-15:45, Kosmos,
  • Creative Europe – prezentacja, 23 października 16:00-17:00, Kosmos,
  • Look For Fund: Pitching Młodego Producenta, 23 października 17:00-18:30, Kosmos.

Nagroda Border Gate dla Piotra Dzięcioła

Nagroda Border Gate Award przyznawana jest wybitnym osobowościom z branży producenckiej. Po raz pierwszy nagrodę przyznano w zeszłym roku – otrzymał ją Peter Aalbaeck Jensen, duński producent filmowy, który wraz z Larsem von Trierem założył słynną wytwórnię Zentropa. W tym roku nagrodę otrzyma Piotr Dzięcioł z firmy Opus Film.

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun jako jedyny w Europie nagradza producentów filmów, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast. Od 2009 roku festiwal organizowany jest w Katowicach przez Instytucję Filmową Silesia Film. Przez sześć październikowych dni prezentowane są najciekawsze fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, które nie mogłyby zostać zrealizowane, gdyby nie nowoczesny sposób ich finansowania. Regiofun to miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata.

Więcej informacji na stronie festiwalu: regiofun.pl.

15.10.2015