„60 kilo niczego” wygrywa w Trieście

Film Piotra Domalewskiego „60 kilo niczego” zdobył nagrodę publiczności (TSFF Shorts Award) w konkursie filmów krótkich na 29. Festiwalu Filmowym w Trieście.O nagrodę walczyło 15 tytułów.

„60 kilo niczego”

„60 kilo niczego”. Materiały prasowe Studia Munka-SFP

Film, który włoska publiczność uznała za najlepszy, to historia, która rozgrywa się w jeden dzień w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z robotników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

Pokaz filmu na festiwalu w Trieście był jego międzynarodową premierą. 

Twórcy

Główną rolę w filmie zagrał Grzegorz Damięcki, a towarzyszyli mu między innymi Andrzej Grabowski i Tomasz Schuchardt. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Bartosz Świniarski. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Piotr Domalewski. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Silver Frame.

Film powstał w ramach programu Studia Munka-SFP „30 Minut”. Piotr Domalewski jest jednym z kilku reżyserów, który w Studiu Munka zrealizował zarówno krótko-, jak i pełnometrażowy film. 

Nagrody

Krótkometrażowy film Piotra Domalewskiego zdobył wcześniej nagrodę dziennikarzy na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Został także doceniony za zdjęcia autorstwa Bartosza Świniarskiego w konkursie filmów krótkometrażowych na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał Grand Prix na festiwalach „Lato z Muzami” w Nowogardzie i WAMA Film Festival w Olsztynie.

Dystrybucja kinowa

Obecnie film można oglądać w kinach w ramach projektu „Najlepsze polskie 30’” razem z innymi produkcjami Studia Munka – „Najpiękniejszymi fajerwerkami ever” Aleksandry Terpińskiej i „Amerykańskim snem” Marka Skrzecza. Dystrybutorem filmów jest M2 Films.  

Pozostałe polskie filmy w Trieście

W konkursie filmów krótkometrażowych, oprócz „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, pokazywane były także „Bogdan i Róża” Mileny Dutkowskiej oraz „Pola” Edyty Rembały. W konkursie filmów pełnometrażowych prezentowane były dwa polskie filmy „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego oraz międzynarodowa koprodukcja „Szron” Sharunasa Bartasa. Z kolei w konkursie filmów dokumentalnych widzowie zobaczyli „Over the Limit” Marty Prus. Na festiwalu pokazano też filmy dokumentalne „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta i „Biegacze” Łukasza Borowskiego. W programie wydarzeń branżowych When East Meets West zaprezentowany został projekt nowego filmu Marcina Bortkiewicza „Cisza przed burzą”.

 Więcej informacji znajduje się na stronie: www.triestefilmfestival.it.


29.01.2018