60. Krakowski Festiwal Filmowy w całości online

Po raz pierwszy nie w salach kinowych, ale na seansach internetowych w całej Polsce prezentowane będą filmy w ramach 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Oprócz obrazów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych fabuł z całego świata, odbędą się pokazy najnowszych i najważniejszych polskich produkcji. Impreza online potrwa od 31 maja do 7 czerwca.

To na tym festiwalu polscy twórcy mają szansę na konfrontację swoich dzieł z rodzimą publicznością, a także z ponad tysiącem gości, przedstawicielami branży filmowej z kraju i zagranicy. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym zaprezentowane zostaną 3 polskie filmy. Są to „Odmienne stany świadomości” autorstwa Piotra Stasika, „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego oraz „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Z polskim udziałem został także zrealizowany szwedzki film Jerzego Śladkowskiego „Bitter Love”. Polskich produkcji nie zabraknie też w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. O nagrodę Złotego i Srebrne Smoki będą rywalizować krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje. Wśród fabuł pojawi się „Alicja i żabka” w reżyserii Olgi Bołądź oraz „Problem” Tomasza Wolskiego.

Polskie animacje reprezentować będą Tomek Ducki z najnowszą produkcją „Plantarium” oraz Marcin Wojciechowski z filmem„backstage_episodes”. W konkursie zobaczymy też dwa polskie krótkometrażowe dokumenty. „Dad You’ve Never Had” Dominiki Łapki oraz „Uścisków twoich mi potrzeba” w reżyserii Andreja Kuciły.

Konkurs polski i panorama polskiego dokumentu

Tegoroczny, 60. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy 31 maja film „Pollywood” Pawła Ferdka. Pokazany zostanie także obraz „Uległość” Michała Ciechomskiego. Z kolei w animacji wyrazisty jest głos kobiet. Dowodem na to filmy takie jak „Ciałość” Weroniki Szymy, „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz, „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Papierowy dom” Martyny Hołdy czy „Własne śmieci” Darii Kopiec. W Panoramie polskiego dokumentu znalazły się „Dom literatów, czyli kartoteka zebrana” Marka Gajczaka, „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, „Moja bezsenna noc” Ryszarda Lenczewskiego czy „Na Górze Tyrryry” Renaty Kijowskiej.

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany w połowie maja.

22.04.2020