60. Krakowski Festiwal Filmowy w całości online

Po raz pierwszy nie w salach kinowych, ale na seansach internetowych w całej Polsce prezentowane będą filmy w ramach 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Oprócz obrazów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych fabuł z całego świata, odbędą się pokazy najnowszych i najważniejszych polskich produkcji. Impreza online potrwa od 31 maja do 7 czerwca.

To na tym festiwalu polscy twórcy mają szansę na konfrontację swoich dzieł z rodzimą publicznością, a także z ponad tysiącem gości, przedstawicielami branży filmowej z kraju i zagranicy. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

W międzynarodowym konkursie dokumentalnym zaprezentowane zostaną 3 polskie filmy. Są to „Odmienne stany świadomości” autorstwa Piotra Stasika, „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego oraz „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Z polskim udziałem został także zrealizowany szwedzki film Jerzego Śladkowskiego „Bitter Love”. Polskich produkcji nie zabraknie też w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. O nagrodę Złotego i Srebrne Smoki będą rywalizować krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje. Wśród fabuł pojawi się „Alicja i żabka” w reżyserii Olgi Bołądź oraz „Problem” Tomasza Wolskiego.

Polskie animacje reprezentować będą Tomek Ducki z najnowszą produkcją „Plantarium” oraz Marcin Wojciechowski z filmem„backstage_episodes”. W konkursie zobaczymy też dwa polskie krótkometrażowe dokumenty. „Dad You’ve Never Had” Dominiki Łapki oraz „Uścisków twoich mi potrzeba” w reżyserii Andreja Kuciły.

Konkurs polski i panorama polskiego dokumentu

Tegoroczny, 60. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy 31 maja film „Pollywood” Pawła Ferdka. Pokazany zostanie także obraz „Uległość” Michała Ciechomskiego. Z kolei w animacji wyrazisty jest głos kobiet. Dowodem na to filmy takie jak „Ciałość” Weroniki Szymy, „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz, „Jestem tutaj”Julii Orlik, „Papierowy dom”Martyny Hołdy czy “Własne śmieci” Darii Kopiec. W Panoramie polskiego dokumentu znalazły się „Dom literatów, czyli kartoteka zebrana” Marka Gajczaka, „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, „Moja bezsenna noc” Ryszarda Lenczewskiego czy „Na Górze Tyrryry” Renaty Kijowskiej.

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany w połowie maja.

22.04.2020