60. urodziny Jolanty Dylewskiej

9 marca 2018 roku swoje 60. urodziny obchodzi Jolanta Dylewska – autorka zdjęć, reżyserka filmów dokumentalnych, wykładowczyni.

Jolanta Dylewska urodziła się 9 marca 1958 roku we Wrocławiu. Studiowała na dwóch wydziałach Szkoły Filmowej w Łodzi – reżyserskim i operatorskim. Naukę zakończyła w 1989 roku, dwa lata później obroniła pracę dyplomową „Jak w zwierciadle, czyli krótki esej o twarzy”, napisaną pod kierunkiem profesora Jerzego Wójcika. Wkrótce została asystentką w Pracowni Sztuki Operatorskiej u profesorów Jerzego Wójcika i Witolda Sobocińskiego. Wykłada na PWSFTViT w Łodzi (od 2006 roku jest profesorem sztuki filmowej), a także gościnnie na uczelniach niemieckich. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, laureatką wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą.

Do każdego filmu podchodzę, jakby był moim pierwszym

„Staram się nie mieć własnego stylu” – mówiła w jednym z wywiadów. „Do każdego filmu podchodzę tak, jakby był moim pierwszym. Szukam stylu odpowiedniego dla konkretnego filmu. Moimi aktorami są światło, kolor, ruch, głębia ostrości, faktura, kompozycja i perspektywa odpowiednio zgrane z obiektywem. Te elementy wizualne opowiadają historię. Lubię kiedy styl obrazowania jest podporządkowany głównej linii dramaturgicznej filmu”.

Jej pierwsze pełnometrażowe dokonania to współpraca z dwoma indywidualnościami: Mariuszem Grzegorzkiem (Dylewska jest także autorką zdjęć do kilku jego etiud studenckich, jak np. „Robak” i „Goliathus, Goliathus”) i Przemysławem Wojcieszkiem. Z Grzegorzkiem zrealizowała m.in. jego pełnometrażowy debiut reżyserski „Rozmowa z człowiekiem z szafy” (nagroda za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1993 r.). Za zdjęcia do „Głośniej od bomb” Wojcieszka otrzymała w 2001 r. nagrodę na amerykańskim festiwalu kina niezależnego Slamdance. Współpracuje m.in. z rosyjskim reżyserem Sergiejem Dworcewojem (nagrodzony w Cannes i Karlowych Warach „Tulpan” z roku 2008) oraz Agnieszką Holland („W ciemności”, „Pokot”). Za zrealizowane w niezwykle trudnych warunkach zdjęcia do „W ciemności” Agnieszki Holland otrzymała w 2011 r. Złotą Żabę na festiwalu Camerimage. W tym samym roku magazyn Variety umieścił ją na liście 10 najlepszych operatorów.

Jolanta Dylewska jest również reżyserką filmów dokumentalnych – w 2001 r. zrealizowała „Świat według Piotra D.”, film poświęcony animatorowi Piotrowi Dumale. Jest również autorką dokumentów „Kronika powstania w getcie warszawskim wg Marka Edelmana” (1993) i niemal w całości opartego na materiałach archiwalnych dokumentu o życiu społeczności żydowskiej w Polsce międzywojennej „Po-lin. Okruchy pamięci” (2008).

 


09.03.2018