61. OKFA

W dniach 18-21 czerwca 2015 w Koninie odbędzie się 61. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

43 filmy w konkursie

W tym roku na konkurs nadesłano 144 filmy. W programie 61. edycji wydarzenia znalazły się 43 polskie produkcje niezależne – animacje, fabuły i dokumenty. Pełna lista filmów jest dostępna na stronie festiwalu www.okfa.ckis.konin.pl.

Jury

Filmy oceni jury w składzie: Krzysztof Majchrzak (przewodniczący), Leszek Dawid, Arkadiusz Tomiak, Łukasz Maciejewski i Daniel Antosik. Własny werdykt wyda również jury młodych. W tym roku zasiądą w nim Iwo Konfeder, Adriana Bialik i Karolina Dzieniszewska.

Pokazy specjalne

Jak co roku w programie wydarzenia znalazły się pokazy specjalne polskich filmów. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie polskie produkcje jak: „Sąsiady” Grzegorza Królikiewicza, „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza, „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka.

Warsztaty z Moniką Kuczyniecką

Podczas 61. OKFY odbędą także warsztaty filmowe. Kilkunastoosobowa grupa młodzieży ze szkół z regionu konińskiego zapozna się techniką animacji poklatkowej. Do prac zostanie wykorzystana plastelina. Spotkanie poprowadzi Monika Kuczyniecka – absolwentka poznańskiej ASP, autorka wielu animowanych teledysków m.in.: „Ucieczka” (muz. Czesław Śpiewa), „Zabawki” (muz. Bajzel), „Bang, bang” (muz. Voo Voo), „Wszystkie mają po chłopoku” (muz. Dagadana). Efektem trzydniowej pracy będzie film, który festiwalowa publiczność zobaczy podczas gali wręczenia nagród.

OKFA

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych imienia profesora Henryka Kluby to najstarsza w Polsce impreza poświęcona kinu niezależnemu. Konkurs skierowany jest do twórców amatorów w każdym wieku, filmowców z zamiłowania, a od kilku edycji także do studentów szkół filmowych. Jego celem jest stymulowanie i promowanie amatorskiego ruchu filmowego oraz inicjatyw młodych ludzi wkraczających w obszar kina profesjonalnego. Warsztaty, spotkania z profesjonalistami, fachowe otwarte omówienia konkursowych prac to stałe elementy programu. 

Wydarzenie ze wsparciem PISF

61. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Henryk Kluba (1931-2005)

Reżyser filmowy, aktor, producent filmowy oraz pedagog. Urodził się w Przystajni koło Częstochowy. Ukończył Studium Teatralne w Częstochowie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, ukończył tam reżyserię w 1959 roku. Od 1967 roku był pracownikiem naukowym w łódzkiej filmówce. W latach 1978-81 i 1993-96 był dziekanem wydziału reżyserii, a w latach 1982-90 i 1996-2002 rektorem tej uczelni. Jako reżyser debiutował w 1966 roku filmem „Chudy i inni”, za który otrzymał nagrodę PWSF im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut roku.

W jego reżyserskim dorobku są m.in. filmy: „Szkice warszawskie”, „Doktor Ewa”, „Pięć i pół bladego Józka”, „Sowizdrzał Świętokrzyski”. Jako aktor debiutował wcześniej, grając m.in. w kilku szkolnych filmach Romana Polańskiego, m.in. w kultowych „Dwóch ludziach z szafą”. Grał w większości reżyserowanych przez siebie filmów. W Koninie przez 9 lat był przewodniczącym jury.

Link do strony festiwalu: www.okfa.ckis.konin.pl.

Na podstawie materiałów organizatora

18.06.2015