62. OKFA

W dniach 9-12 czerwca 2016 w Koninie odbędzie się 62. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

53 filmy w konkursie

W tym roku na konkurs nadesłano 169 filmów. W programie 62. edycji wydarzenia znalazły się 53 polskie produkcje niezależne – animacje, fabuły i dokumenty. Pełna lista filmów jest dostępna na stronie festiwalu www.okfa.ckis.konin.pl.

Jury

Filmy oceni jury w składzie: Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca), Krzysztof Majchrzak, Jacek Petrycki, Łukasz Maciejewski i Witold Kon. Własny werdykt wyda również jury młodych i jury społeczne.

Pokazy specjalne

Jak co roku w programie wydarzenia znalazły się pokazy specjalne polskich filmów. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie polskie produkcje jak m.in. : „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Baby Bump” Kuby Czekaja, „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza oraz „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak.

Warsztaty z Moniką Kuczyniecką

Podczas 62. OKFY odbędą także warsztaty filmowe. Kilkunastoosobowa grupa młodzieży ze szkół z regionu konińskiego zapozna się techniką animacji poklatkowej. Do prac zostanie wykorzystana plastelina. Spotkanie poprowadzi Monika Kuczyniecka – absolwentka poznańskiej ASP, autorka wielu animowanych teledysków m.in.: „Ucieczka” (muz. Czesław Śpiewa), „Zabawki” (muz. Bajzel), „Bang, bang” (muz. Voo Voo), „Wszystkie mają po chłopoku” (muz. Dagadana). Efektem trzydniowej pracy będzie film, który festiwalowa publiczność zobaczy podczas gali wręczenia nagród.

Wystawy

Tegorocznej edycji OKFA towarzyszą dwie wystawy plenerowe PISF „Polskie drogi do Oscarów” i „10 lat emocji” oraz wystawa w obiekcie festiwalowym „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

OKFA

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych imienia profesora Henryka Kluby to najstarsza w Polsce impreza poświęcona kinu niezależnemu. Konkurs skierowany jest do twórców amatorów w każdym wieku, filmowców z zamiłowania, a od kilku edycji także do studentów szkół filmowych. Jego celem jest stymulowanie i promowanie amatorskiego ruchu filmowego oraz inicjatyw młodych ludzi wkraczających w obszar kina profesjonalnego. Warsztaty, spotkania z profesjonalistami, fachowe otwarte omówienia konkursowych prac to stałe elementy programu.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

62. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Henryk Kluba (1931-2005)

Reżyser filmowy, aktor, producent filmowy oraz pedagog. Urodził się w Przystajni koło Częstochowy. Ukończył Studium Teatralne w Częstochowie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, ukończył tam reżyserię w 1959 roku. Od 1967 roku był pracownikiem naukowym w łódzkiej filmówce. W latach 1978-81 i 1993-96 był dziekanem wydziału reżyserii, a w latach 1982-90 i 1996-2002 rektorem tej uczelni. Jako reżyser debiutował w 1966 roku filmem „Chudy i inni”, za który otrzymał nagrodę PWSF im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut roku.

W jego reżyserskim dorobku są m.in. filmy: „Szkice warszawskie”, „Doktor Ewa”, „Pięć i pół bladego Józka”, „Sowizdrzał Świętokrzyski”. Jako aktor debiutował wcześniej, grając m.in. w kilku szkolnych filmach Romana Polańskiego, m.in. w kultowych „Dwóch ludziach z szafą”. Grał w większości reżyserowanych przez siebie filmów. W Koninie przez 9 lat był przewodniczącym jury.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji wydarzenia znajduje się na oficjalnej stronie OKFA. 

Na podstawie materiałów organizatora

25.05.2016