63. MFF w Locarno - zgłoś film

Organizatorzy 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno zapraszają do nadsyłania filmów do tegorocznego programu.

 

Najważniejszą częścią szwajcarskiego festiwalu jest Konkurs Międzynarodowy – prezentuje on premiery fabularne jak i dokumentalne trwające powyżej 60 minut, w formacie 16/35 mm lub w SD i HD, zarówno młodych reżyserów jak i uznanych twórców kina. Wśród członków jury tego konkursu znalazł się amerykański reżyser Joshua Safdie, który niedawno odwiedził Polskę – jego film „Go Get Some Rosemary” prezentowany był podczas festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

 

Jedną z sekcji jest także Konkurs „Filmmakers of The Present”, zarezerwowany dla debiutantów lub twórców drugiego pełnometrażowego filmu fabularnego lub dokumentalnego. Sekcja „Piazza Grande” to z kolei premierowe pokazy filmów komercyjnych, przeznaczonych dla szerokiej publiczności, będące zarazem prezentacją kina autorskiego. Dla studentów i absolwentów szkół filmowych przeznaczony jest Konkurs Filmów Krótkometrażowych „Leopards of Tomorrow” – tutaj czas trwania zgłaszanego filmu nie powinien przekraczać 40 minut a jego twórca nie może mieć na koncie realizacji filmu pełnometrażowego.

 

Tegorocznemu programowi konkursowemu towarzyszyć będzie retrospektywa filmów animowanych „Manga Impact” oraz sekcja „Open Doors”, prezentująca kino z Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.
W ramach festiwalu organizowane są także 2 niezależne sekcje – „Tydzień Krytyki Filmowej” oraz prezentacja kina szwajcarskiego.

 

Wszystkie zgłaszane na festiwal filmy muszą mieć napisy francuskie. Produkcja tytułów ubiegających się o miejsce w konkursach powinna zakończyć się nie dalej niż 12 miesięcy przed terminem rozpoczęcia festiwalu. Zgłaszane filmy nie powinny być prezentowane wcześniej poza granicami kraju powstania ani też nie mogą być wcześniej pokazywane na innych międzynarodowych festiwalach filmowych. Na festiwal nie są przyjmowane filmy czysto promocyjne, edukacyjne ani naukowe.

 

Zwycięzca festiwalu w Locarno otrzyma statuetkę Złotego Leoparda oraz nagrodę pieniężną w wysokości 90 tys. franków szwajcarskich. Nagroda Główna w konkursie „Leopards of Tomorrow” to 10 tys. franków.

 

Locarno jest jednym z ważniejszych festiwali filmowych na świecie. W 2008 roku Małgorzata Szumowska za swój film „33 sceny z życia” otrzymała podczas 61. edycji festiwalu Nagrodę Specjalną Jury.

 

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 4 – 14 sierpnia. Filmy do poszczególnych sekcji konkursowych można zgłaszać do 1 czerwca 2010 r.

 

Więcej informacji: strona festiwalu.

30.04.2010