64. OKFA w Koninie

51 najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, koncert Łukasza L.U.C. Rostkowskiego „Good L.U.C.K”, spotkanie z aktorką Sonią Bohosiewicz, pokaz niemego filmu „Brzdąc” Charliego Chaplina z muzyką na żywo w wykonaniu formacji Czerwie oraz poranek z polską animacją dla dzieci to tylko niektóre punkty programu Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Filmowe wydarzenie rusza 31 maja a zakończy się 3 czerwca.

OKFA

to najstarsze w Polsce wydarzenie poświęcone niezależnej twórczości filmowej. Podczas 64. edycji organizowanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federację Niezależnych Twórców Filmowych będzie można zobaczyć 51 filmów wyłonionych ze 195 nadesłanych. Nagrody główne, w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Kinga Dębska – reżyserka, scenarzystka, autorka m.in. „Helu”, „Moich córek krów” i „Planu B”, Krzysztof Majchrzak – aktor i pedagog, Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca, Paweł Łoziński – reżyser, operator, autor ponad 20 filmów dokumentalnych i Marcin Ziębiński – reżyser, producent. Na projekcje konkursowe (31 maja i 1 czerwca) wstęp jest bezpłatny.

Swój werdykt wyda również Jury młodych oraz Jury społeczne.

Program

W programie OKFA tradycyjnie nie zabraknie pokazów specjalnych. 31 maja o g. 18.30 widzowie zobaczą jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat – thriller psychologiczny absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatki Paszportu „Polityki” w kategorii Film za 2017 Jagody Szelc pt. „Wieża. Jasny dzień.” Film podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał Nagrodę za Debiut Reżyserski i Najlepszy Scenariusz.

Natomiast o g. 20.30 kolejna wyjątkowa propozycja – „Pomiędzy słowami” – czwarty, bardzo osobisty film Urszuli Antoniak, która od 25 lat mieszka w Holandii. Doskonałe role ojca i syna, w tym pięknie zrealizowanym obrazie, stworzyli Andrzej Chyra i Jakub Gierszał. „Pomiędzy słowami” to niejednoznaczne kino podejmujące tematy tożsamości, rodzinnych relacji, obcości i tak ważnego współcześnie problemu emigracji.

Koszt biletu łączonego na dwa czwartkowe filmy wynosi 10 zł.

Kolejny pokaz specjalny to „Dzikie róże” – przejmujący obraz ukazujący rolę kobiety w społeczeństwie i rodzinie wyreżyserowany przez Annę Jadowską. Sugestywne i wyraziste role wykreowali w nim Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski i Halina Rasiakówna. Reżyserka filmu zaznacza, że chciała „opowiedzieć kameralną, prostą, wzruszającą historię, skupioną na głównej bohaterce – Ewie. Obserwacja jej stanu emocjonalnego, jej stosunku do dzieci i tajemnica, którą ukrywa, to dla mnie najważniejszy element opowieści”.

Na film organizatorzy zapraszają 1 czerwca o g. 20.30. Bilet 5 zł.

Gość specjalny

Gościem specjalnym OKFA będzie znakomita aktorka filmowa i teatralna Sonia Bohosiewicz. Spotkanie będzie połączone z promocją bestsellerowej książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”. Sonia Bohosiewicz jest jedną z jej bohaterek. Aktorka debiutowała na deskach Starego Teatru w Krakowie, w którym dostała angaż i grała do 2006 r. W latach 2005-2007 była aktorką Teatru Słowackiego. Popularność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana rola Hanki B. w filmie „Rezerwat”, rola dresiary Nataszy w filmie „Woja polsko-ruska”, a także role w serialach: „39 i pół”, „Usta usta” oraz „Aida”. Bohosiewicz występowała także w przedstawieniach krakowskiej Grupy Rafała Kmity. Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej. Organizatorzy zapraszają na spotkanie 1 czerwca, g. 19.00, bilet 10 zł.

Klasyka kina niemego

Od kilku lat OKFA przypomina także klasykę niemego kina. Tym razem podczas gali podsumowującej OKFA (2 czerwca g. 19.00) będzie można zobaczyć jeden z najwybitniejszych filmów Charliego Chaplina „Brzdąc” (1921 r.). To wzruszająca historia biednego szklarza i jego towarzysza – małego chłopca, podrzutka. W filmie odnaleźć można typowe dla Chaplina przemieszanie komedii z tragedią, sentymentalizmu z radością i wielką liczbą humorystycznych gagów. Nie można również pominąć wspaniałej gry małego Jackiego Coogana, który stworzył jedną z najlepszych kreacji dziecięcych w historii kina.

Ten obraz wzbogaci akompaniament żywej muzyki w wykonaniu niezależnej formacji CZERWIE. Grupa stworzyła własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Bilet 15 zł.

Poranek z polską animacją

Filmową niedzielę rozpocznie poranek z polską animacją dla dzieci (5+), czyli O!PLA na OKFA. Organizatorzy zapraszają rodziny na pokaz filmów (3 czerwca g. 11.00, wstęp wolny), które brały udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA i były oceniane przez kilkutysięczną widownię młodych jurorów. To będzie bajkowe przedpołudnie i szansa na poznanie doskonałej, polskiej animacji.

Koncert

Muzyczno-filmowym wydarzeniem OKFA będzie nowy projekt laureata „Paszportu Polityki”, „Yachów” i „Mateusza Trójki” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Płyta „Good L.U.C.K” to sarkastyczna i pozytywna opowieść o zmianach, przewrotności i telenowelowości ludzkich losów. Aktorzy i muzycy: Tomasz Kot, Arek Jakubik, Wojciech Mecwaldowski, Bovska, Gutek, Katarzyna Figura i Karolina Czarnecka śpiewają z artystą swoje zwrotki z ekranu a wszystko jest idealnie zsynchronizowane z muzyką za pomocą elektroniki. Dzięki kostiumom, talentowi aktorów i scenografii wizualizacji całość tworzy efekt profesjonalnego, spójnego stylistycznie i wciągającego audiowizualnego show pomiędzy koncertem a spektaklem – 3 czerwca, g. 18.00 (bilet 35 zł).

Tuż po koncercie o g. 19.30 organizatorzy zapraszają na pokaz filmów nagrodzonych na 64 OKFA.

Warsztaty filmowe

Podczas Festiwalu odbędą się także warsztaty filmowe dla młodzieży. Nad stworzeniem filmu animowanego w technice plastelinowej uczestnicy będą pracować z jedną z najciekawszych polskich animatorek Moniką Kuczeniecką, a film fabularny powstanie pod opieką operatora, montażysty, producenta, grafika komputerowego Michała Baranowskiego. Obrazy zostaną pokazane podczas uroczystej gali podsumowującej 64. OKFA.

Informacja prasowa


29.05.2018