7. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera

W dniach 19-26 kwietnia w Warszawie odbędzie się 7. AfryKamera – Festiwal Filmów Afrykańskich. Jest to jedyny w Polsce festiwal pokazujący Afrykę, jej  kinematografię i kulturę z perspektywy samych Afrykanów.

Kino Afryki w 9 polskich miastach

W tym roku na widzów czeka wyjątkowo ciekawy program. Jeszcze w kwietniu filmy ruszą w Polskę w ramach repliki. Równolegle do Warszawy w dniach 19 do 22 kwietnia zawita do Gdańska, a w dniach 23 do 29 kwietnia do Poznania. W maju i w czerwcu pokazy odbędą się jeszcze w Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Koninie i Katowicach.

Filmy za darmo

Festiwal zostanie poszerzony o nowe kanały dystrybucyjne. Wybrane filmy widzowie w całej Polsce będą mogli obejrzeć dzięki serwisowi filmowemu Iplex.pl.

Najciekawsze sekcje AfryKamery

Festiwal został podzielony na kilka sekcji, w ramach których na szczególną uwagę zasługują Rytmy Afryki – prezentacja dokumentów muzycznych. Nowe spojrzenie na Afrykę zostanie pokazane poprzez cykl Global Afryka, w ramach której odbędą się projekcje filmu „Kinyarwanda”. Tytuł ten został nagrodzony w Sundance w 2011 roku Nagrodą Publiczności.

 

W tym roku sporo uwagi zajmują krótkie metraże. Pokazy podczas AfryKamery to często jedyna szansa na obejrzenie ich w Polsce. W programie festiwalu znajdzie się również specjalna sekcja filmów dla dzieci.

Głosuj na najlepszy film

Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę Zebra 2012. Wśród głosujących zostaną rozlosowane roczne prenumeraty magazynu National Geographic Traveller.

Polacy i Afryka

Pierwszy raz w historii festiwalu zostaną docenieni polscy twórcy filmowi i podróżnicy, którzy pokazują kontynent afrykański w swoich dokumentach. W ramach festiwalu odbędzie się wręczenie pierwszych Afropolskich Nagród Filmowych. 26 kwietnia zaprezentowane zostaną wybrane filmy z tego cyklu. Jury i publiczność wybiorą zwycięzców. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów oraz debata o polskim doświadczeniu Afryki.

19 kwietnia – rozpoczęcie AfryKamery

Festiwal otworzy film „Asmaa” reż. Amr Salama, film reprezentujący egipską nową falę w światowym kinie. Reżyser znany jest w Polsce z dokumentu „Tahrir: Dobry, zły i polityk” (Wenecja 2011, Watchdocs 2011). „Asmaa” to silnie zaangażowane społecznie kino młodej generacji filmowców.

 

Więcej informacji: www.afrykamera.pl.

22.03.2012