7. edycja Grand OFF

W dniach 4-8 grudnia w Warszawie odbędzie się współfinansowany przez PISF Festiwal Filmowy Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata. To inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce, której celem jest zaprezentowanie i promowanie  najlepszych niezależnych  produkcji z Polski i całego świata.

52 filmy w programie

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć 52 filmy m.in. z takich krajów jak: Wietnam, Niemcy, Ukraina, Chorwacja czy Iran. Prezentowane na festiwalu produkcje są nominowane do nagród Grand OFF w 10 kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument, najlepsza animacja oraz kostiumy i scenografia.

Kapituła Nagród

Filmy nominuje i nagradza Kapituła złożona z 74 reprezentantów środowisk filmowych w 28 krajach. Polskim członkami Kapituły są między innymi: Allan Starski, Roman Gutek, Magdalena Łazarkiewicz, Andrzej Kołodyński i Robert Gonera.

Polska będzie walczyć o statuetkę w kategoriach:

  • scenografia i kostiumy („Zabicie ciotki” reż. Mateusz Głowacki)
  • najlepsza animacja („Danse Macabre” reż. Małgorzata Rżanek)
  • najlepszy dokument („Joanna” reż. Aneta Kopacz)
  • zdjęcia („Jezioro” reż. Jacek Piotr Bławut)
  • aktor („Serce do walki” reż. Tomasz Matuszczak)
  • scenariusz („Magma” reż. Paweł Maślona)
  • reżyseria („Chomik” reż. Bartek Ignaciuk)
  • fabuła („Psubrat” reż. Maria Zbąska)

Wydarzenia towarzyszące

W programie festiwalu znajdą się dyskusje panelowe oraz spotkania z gośćmi specjalnymi. W ramach 7. Grand OFF odbędzie się europejska premiera filmu „Big Sur” Michaela Polisha, której gościem będzie Jean-Marc Barr – odtwórca głównej roli.

Nagroda za całokształt twórczości dla Jiříego Menzla

Grand OFF przyznaje Nagrodę za całokształt twórczości. Do tej pory statuetkę odebrali: Marcel Łoziński (2009), Krzysztof Zanussi (2010), Cezary Harasimowicz (2011) i Allan Starski (2012). W tym roku jej laureatem zostanie czeski reżyser Jiří Menzel, który będzie gościem specjalnym festiwalu.

Replika festiwalu w 50 miastach

Po zakończeniu festiwalu, w 2014 roku, odbędzie się replika festiwalu Grand OFF. Zestaw 10 nagrodzonych filmów zostanie zaprezentowany w ponad 50 polskich miastach. Pokazy będą się odbywać w kinach i centrach kultury.

 

Więcej informacji: www.grandoff.eu.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

30.10.2013