7. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Rosji

Od 15 do 22 maja trwać będzie przegląd polskich filmów w Moskwie w ramach 7. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sekcja konkursowa

W konkursie o statuetkę „Słonia” – Nagrodę Izby Znawców i Krytyków Filmowych w Rosji pokazanych zostanie 12 najnowszych polskich produkcji fabularnych. Wśród nich widzowie zobaczą m.in. wielokrotnie nagradzane „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa.

Wiślana Panorama

W przeglądzie w sekcji znalazły się m.in. „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego oraz „Stacja Warszawa” w reżyserii pięciu absolwentów Szkoły Wajdy – Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovića, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza.

Przegląd filmów festiwalu „Łodzią po Wiśle”, Studia Munka oraz Praskiego Festiwalu Młodzieżowy

Już po raz piąty partnerem festiwalu został festiwal „Łodzią po Wiśle”. Widzowie zobaczą prace najzdolniejszych studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Swoją sekcję otrzymały także filmy krótkometrażowe zrealizowane przez Studio Munka oraz amatorskie filmy prezentowane na Praskim Festiwalu Młodzieżowym.

Pokazy specjalne

W tym roku w ramach pokazów specjalnych widzowie obejrzą filmy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy oraz „Wenus w futrze” Romana Polańskiego. 

Festiwal ze wsparciem PISF

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz objęła wydarzenie patronatem honorowym.

 

Repliki Festiwalu w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2014 r.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.festiwalwisla.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

17.04.2014

Galerie zdjęć