7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w warszawskich kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada 2013. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sekcja Focus

W tym roku sekcja Focus poświęcona będzie Hongkongowi. Znajdą się w niej filmy najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii. Jednym z nich jest Johnnie To, którego eksplorujące kino gatunkowe dzieła wielokrotnie prezentowano i nagradzano na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno. Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców w programie znajdą się także najciekawsze filmy wyprodukowane w ostatnich latach oraz wybór tytułów krótkometrażowych. Zobaczymy m.in. „Isabellę” (2006) Pang Ho-Cheunga – film nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Nowe Kino Azji

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji to stały element programu festiwalu. Obejmie najnowsze filmy z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze produkcje regionu. Jednym z tytułów biorących udział w konkursie będzie „Poor Folk” (2013), najnowszy film Midi Z. Twórca jest znany uczestnikom zeszłorocznej edycji festiwalu – zrealizowany przez niego „Powrót do Birmy” był prezentowany w sekcji Wolność w Azji. Warto wspomnieć, że Midi Z ze swoją produkcją odwiedził festiwale w Pusan, Bombaju, Rotterdamie i Vancouver.

 

Jak w roku poprzednim, nagrody w konkursie przyzna People’s Jury – kilkunastoosobowe jury złożone z pasjonatów, amatorów lub półprofesjonalistów, powołane w drodze konkursu.

Retrospektywa Tetsui Nakashimy

Kolejną częścią programu będzie retrospektywa filmów kultowego japońskiego twórcy – Tetsui Nakashimy. Urodzony w 1959 roku reżyser i scenarzysta to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych filmowców, wielokrotnie nagradzany przez Japońską Akademię Filmową oraz na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Singapurze, Hong Kongu, Yokohamie i Montrealu). Mimo niedużego dorobku uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych japońskich reżyserów. W 2010 roku jego film „Confessions” był japońskim kandydatem do Oscara.

Kino Grozy i pozostałe cykle

W programie nie zabraknie Kina Grozy – także podczas tegorocznej edycji fani horroru po raz kolejny będą mieć okazję do udziału w nocnym maratonie filmowym tej azjatyckiej specjalności. Znajdzie się w nim m.in. produkcja Pang Ho-Cheunga „Dream Home” (2010). Podczas 7. edycji kontynuację będzie miał entuzjastycznie przyjęty cykl filmów tajwańskiej Nowej Fali, prezentowanych na taśmach 16mm w kawiarni Południk Zero. Zaprezentowany zostanie kolejny zestaw wybranych tytułów z tego bogatego w arcydzieła nurtu tajwańskiego kinematografii.

Goście

Wśród gości 7. edycji festiwalu Pięć Smaków znaleźli się U-Wei Bin Haji-Saari i Arkadiusz Tomiak – reżyser i operator filmu zamknięcia „Hanyut. Szaleństwo Almayera”, a także twórcy filmów z konkursowej sekcji Nowe Kino Azji oraz młodzi reżyserzy z Hongnkogu. W kawiarni Południk Zero odbędą się spotkania z cyklu Azja w obiektywie, w których wezmą udział m.in. Dorota Podlaska, Grzegorz Drozd, Jakub Mielnik, Monika Pawluczuk i Yasuhiro Igarashi.

 

Więcej informacji: www.piecsmakow.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

28.10.2013