7. MFF StopTrik: polsko-słoweński festiwal animacji stop motion

Już po raz siódmy publiczność międzynarodowego festiwalu StopTrik będzie świętować tematyczną i estetyczną różnorodność animacji stop motion. Festiwal organizowany przez polsko-słoweńskie grono aktywistów kultury i historyków filmu z roku na rok przyciąga coraz większe zainteresowanie animatorów ze wszystkich stron świata. W obu sekcjach konkursowych („Międzynarodowy konkurs stop motion” prezentujący filmy zrealizowane w tradycyjnych technikach stop motion i eksperymentalny „Konkurs Pogranicza”) oraz „Panoramie” pokazane zostaną 52 produkcje z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Australii.  O festiwalowych nagrodach decyduje publiczność oraz osobne składy jurorskie mariborskich i łódzkich studentów.

StopTrik

W 2011 roku StopTrik powstał jako wydarzenie wypełniające specyficzną niszę. Po okresie dominacji CGI, sygnały świadczące o swoistym renesansie animacji stop motion były aż nadto widoczne, brakowało jedynie miejsca, w którym z dala od czerwonych dywanów artyści, eksperci i widzowie mogli się spotkać i dyskutować – nie tyle o sposobach finansowania, ale o meandrach techniki, zmieniających się estetykach i trendach, intelektualnych wyzwaniach stojących przed twórcami i odbiorcami kultury w niespokojnych czasach. W tym roku tematem przewodnim będzie latynoamerykańska produkcja animowana. Filmy z Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Chile czy Puerto Rico przeniosą widzów w światy nierzadko surrealistyczne, w których słodko-gorzka metafora sąsiaduje z dramatycznymi wezwaniami do buntu, emancypacji, wreszcie empatii społecznej. Programom filmowym towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, m.in. prezentacja projektu dystrybucji artystycznych filmów krótkometrażowych „Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja” oraz audiowizualny performance grupy „Demonios Latinos” – obie inicjatywy zostały powołane do życia przez organizatorów jednego z najciekawszych polskich festiwali filmów krótkich, ŻubrOFFka IFF z Białegostoku. Wśród gości mariborskiej edycji festiwalu nie zabraknie filmowców i organizatorów z Polski: oprócz Macieja Ranta i Krzysztofa Sienkiewicza z festiwalu ŻubrOFFka, słoweńska publiczność spotka Piotra Kardasa (dyrektor Festiwal Polskiej Animacji O!PLA) oraz Julię Orlik i Bartłomieja Orlika, twórców filmu „Bankiet”.

Siódma edycja festiwalu w Mariborze jest wsparta przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie, Słoweńskie Centrum Filmowe oraz Urząd Miasta Maribor.

Organizatorem festiwalu w Słowenii jest Pekarna magdalenske mreže; edycja łódzka odbędzie się w Kinie Bodo.

Polskie filmy w programach 7. MFF StopTrik:

  • „Bankiet”, reż. Julia Orlik, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi, 2017, 3’50”
  • „Dzięki uprzejmości artysty”, reż. i prod. Piotr Bosacki, 2016, 10’10”
  • „Echo”, reż. i prod. Kamila Kasprzykowska, 2017, 1’48”
  • „Fobia”, reż. Agnieszka Konarska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi, 2016, 6′
  • „Seks dla opornych”, reż. Izabela Plucińska, prod. National Film Board of Canada, Clay Traces, Fundacja Las Sztuki), 2015, 12′
  • „Ślady ulotne”, reż. Agnieszka Waszczeniuk, prod. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 2016, 7’49”
  • „Ucieczka „, reż. Jarosław Konopka, prod. Anima-pol, 2017, 15′
  • „Wcielenie”, reż. Barbara Rupik, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi, 2017, 4’45”

7. StopTrik – Maribor (Słowenia): 5-08.10.2017// Łódź (Polska): 10-12.11.2017. 

Pełny program festiwalu dostępny na stronie www.stoptrik.eu.

Informacja prasowa

29.09.2017