7. Off Plus Camera

28 kwietnia w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się konferencja zapowiadająca 7. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Wydarzenie współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej odbędzie się w dniach 2-11 maja w Krakowie.


Na konferencji obecni byli: dyrektor festiwalu Szymon Miszczak, dyrektor artystyczna Anna Trzebiatowska, Katarzyna Wodecka-Stubbs oraz szef konkursu Script Pro Adam Ślesicki. 

Polski film w konkursie głównym i milionowy grant od PISF

W głównej sekcji festiwalu filmy rywalizować będą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 zł. Wszystkie filmy w tej kategorii są pierwszymi lub drugimi w dorobku reżysera. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy jest grant w wysokości 1 mln zł na kolejną realizację projektu, sfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W tym roku wśród filmów głównej sekcji festiwalu znalazła się polska produkcja „Hardkor Disco” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Pozostałe filmy, które zakwalifikowały się do konkursu głównego to:

 • „52 Tuesdays”, reż. Sophie Hyde
 • „Blind”, reż. Eskil Vogt
 • „Brides”, reż. Tinatin Kajrishvili,
 • „Eastern Boys”, reż. Robin Campillo
 • „Gabrielle”, reż. Louise Archambault
 • „Mother of George”, reż. Andrew Dosunmu,
 • „She’s lost Control”, reż. Anja Marquardt,
 • „Something Must break”, reż. Ester Martin Bergsmark,
 • „The Disobedient”, reż. Mina Djukic,
 • „Viktoria”, reż. Maya Vitkova,
 • „Wetlands”, reż. David Wnendt.

Konkurs polskich filmów fabularnych

– Zasadą festiwalu jest to, że w tej sekcji stawiamy na zagranicznych ekspertów dlatego, że chcemy, aby te filmy wielokrotnie oceniane przez polskich krytyków, zostały ocenione z innej perspektywy – wyjaśniała wybór członków jury Anna Trzebiatowska. W jury konkursu zasiądą: aktorka Kim Catrall; programer filmów pełnometrażowych na Sundance Film Festival Kim Yutani, krytyk filmowy magazynów Screen International i The Sunday Mirror Mark Adams oraz irański reżyser Bahman Ghobadi.

W konkursie polskich filmów fabularnych o 100 tys. zł powalczy 10 tytułów:

 • „Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca
 • „Gang Rosenthala” reż. Nae Caranfil
 • „Ida”, reż. Paweł Pawlikowski
 • „Jaskółka”, reż. Bartosz Warwas
 • „Kamienie na szaniec”, reż. Robert Gliński
 • „Obietnica”, reż. Anna Kazejak-Dawid
 • „Papusza”, reż, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
 • „Płynące wieżowce”, reż. Tomasz Wasilewski
 • „Pod mocnym aniołem”, reż. Wojciech Smarzowski
 • „Zaślepiona”, reż. Katarzyna Klimkiewicz.

Nagrodą dodatkową dla zwycięskiego filmu będzie możliwość dystrybucji filmu przez platformę VOD w Stanach Zjednoczonych.

Script Pro

– Szykujemy specjalną niespodziankę przewidzianą podczas rozdania nagród w konkursie Script Pro, które odbędzie się 7 maja o godz. 19.00 – zapraszał i zachęcał wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystości rozdania nagród Adam Ślesicki. Na konkurs scenariuszowy organizowany przez Szkołę Wajdy, festiwal Off Plus Camera, PKO Bank Polski, Cinemax oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zgłoszono 280 scenariuszy. Nagrodą główna ufundowaną przez PKO Bank Polski jest 20 tysięcy złotych. Drugą i trzecią nagrodę w wysokości 12 i 8 tysięcy zł finansuje PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Podczas konkursu zostanie także przyznana Nagroda Specjalna Cinemax w wysokości 15 tys. zł. Ponadto 10 finalistów otrzyma stypendium na rozwój tekstów oraz możliwość konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy. Informacje na temat jury Script Pro 2014 znajdują się tutaj

Warsztaty branżowe Off Camera Pro Industry

W tym roku w trakcie 4 dni spotkań branżowych odbędzie się 12 sesji warsztatowych. – Stawiamy na konkretne, praktyczne informacje – zaczęła Anna Trzebiatowska. – Zrobiliśmy ankietę wśród polskich profesjonalistów filmowych o tym, czego chcieliby się dowiedzieć i dlatego w tym roku będziemy mówić o VOD z różnych perspektyw, umowach dystrybucyjnych, o tym jak zaplanować ścieżkę festiwalową filmu. Sporo czasu poświęcimy też współpracy między regionami. Więcej informacji o warsztatach tutaj. Szczegółowy program warsztatów dostępny jest na stronie: offcamera-proindustry.com/pl

Projekt Torino Film Lab – Vademecum adaptacji

W programie festiwalu znalazł się także czas na spotkanie z wykładowcami i studentami Torino Film Lab. Spotkania przeznaczone są dla wszystkich twórców filmowych, którzy chcą się specjalizować w adaptacjach. Warunkiem udziału w projekcie jest posiadanie akredytacji Industry lub Workshop oraz pobranie bezpłatnej wejściówki w centrum Festiwalowym. Liczba miejsc ograniczona. Więcej szczegółów: www.offcamera-proindustry.com

Nowości na festiwalu – sekcja z patronatem PISF

Nowościami w programie tegorocznego festiwalu są sekcje: „Raport mniejszości” poświęcona zagadnieniom związanym z poszukiwaniem tożsamości, problemem asymilacji i marginalizacji, „Dorastanie na opak”, której celem jest pokazanie najciekawszych i najoryginalniejszych filmów z nurtu kina inicjacyjnego oraz ukazanie nienormatywnego procesu dojrzewania wraz ze wszystkim jego konsekwencjami. Sekcji patronuje PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ostatnią nową kategorią jest „Eko/ego” poświęcona ochronie środowiska.

Goście festiwalowi

Specjalnym wydarzeniem będzie spotkanie z Benedictem Cumberbatchem i pokaz filmu, w którym zagrał i który wyprodukował „Little Favour”. W tym roku Kraków odwiedzi także Jean-Marc Barr, aktor Luca Bessona i Larsa von Triera, który promować będzie najnowszy film „Big sur”. Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć się z Christine Kubrick, wdową po reżyserze i Janem Harlanem, producentem jego filmów, a prywatnie szwagrem i obejrzeć wybrane filmy twórcy. Pokazy dzieł Stanley’a Kubricka towarzyszą wystawie poświęconej artyście. Więcej informacji o wystawie tutaj.  

 

Więcej informacji festiwalu: www.offpluscamera.com

 

Magdalena Wylężałek

28.04.2014