"7 owiec" nominowane do brytyjskich National Film Awards 2016

Krótkometrażowy film Wiktorii Szymańskiej „7 owiec” („7 sheep”) znalazł się wśród nominowanych do tegorocznych nagród filmowych przyznawanych przez National Film Academy w kategorii film krótkometrażowy. Oficjalne wręczenie nagród będzie miało miejsce w Londynie 31 marca.Film Wiktorii Szymańskiej powalczy o tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego wraz z 10 tytułami, wybranymi przez fanów kina z całego świata. „7 owiec” to krótkometrażowa fabuła opowiadająca historię małej dziewczynki, która zostaje powierzona w opiece staremu pasterzowi. Dziewczynka odkrywa świat blisko natury, pełen magii i niezwykłych zabaw ze zwierzętami. Między nią a starym mężczyzną zawiązuje się przyjaźń, która powoli zastąpi samotność.

Na film polskiej reżyserki można zagłosować na stronie www.nationalfilmacademy.org/voting/ po zarejestrowaniu się.

Koprodukcja polsko-meksykańsko-brytyjska

„7 owiec” jest koprodukcją polsko-meksykańsko-brytyjską, rozwijaną podczas CPH:Lab oraz Buenos Aires Lab. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 40. MFF w Toronto w sekcji Short Cuts. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem zdjęć i koproducentem filmu jest meksykański operator Martin Boege. Producentem filmu jest Luna W. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Meksyku.

Historia zainspirowana wydarzeniem z dzieciństwa

„7 owiec to historia, która zainspirowana jest wydarzeniem z mojego dzieciństwa. Pewnego dnia zawieziono mnie w góry. To było w Polsce, w latach 80. Pamiętam ten czas jako odkrycie nowego świata i pamiętam owce i starego eremitę, który był moim opiekunem, choć lepiej pewnie opiekowałyby się mną zwierzęta. Ten moment zapisałam w opowiadaniach „Frames of Memory”, będących takimi stopklatkami z przeszłości” – mówi reżyserka.

Wiktoria Szymańska – scenarzystka, reżyserka, z wykształcenia malarka i artystka wizualna. Jej pełnometrażowy debiut „Themerson & Themerson” (2011) był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach oraz w stacjach telewizyjnych. Jej kolejny film „Marionetista” (2013, „The Man Who Made Angels Fly”) dostał nagrodę IDFA Industry Award, był pokazywany m.in. na Hot Docs w Toronto oraz na festiwalu w Karlowych Warach. W 2014 roku zrealizowała dla Channel 4 serię krótkich metraży o kobietach w miastach („Women in the Cities”). Wiktoria Szymańska obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Więcej o National Film Awards 2016: www.nationalfilmacademy.org.

Informacja prasowa

16.03.2016