70-lecie polskiej animacji - nowa zakładka na stronie PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej uruchomił zakładkę, w której katalogowane są informacje dotyczące wydarzeń poświęconych obchodom 70-lecia polskiej animacji.

70-lecie polskiej animacji

Jako datę umowną powstania pierwszej polskiej animacji przyjęto rok 1947, czyli datę premiery filmu lalkowego „Za króla Krakusa” w reżyserii Zenona Wasilewskiego. Nie był to pierwszy polski film animowany, jednak ze względu na szeroką jak na ówczesne realia dystrybucję kinową oraz rozgłos, który zdobył na świecie, uznaje się go za pierwsze ważne dokonanie polskiej animacji.

W 2017 roku polska animacji obecna jest na najważniejszych wydarzeniach poświęconych animacji. Polscy twórcy i animacje byli obecni m.in. na: festiwalu w Annecy i towarzyszącym mu targom MIFA. Specjalny dzień poświęcony polskiej animacji odbył się podczas Visegrad Animation Forum, a w ramach sekcji Focus on Poland polskie filmy były obecne podczas Seoul International Cartoon Animation Festival. Polska była też gościem honorowym jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych poświęconych filmowi animowanemu Cartoon Forum. Podczas inauguracji obchodów 70-lecia polskiej animacji na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrody Smok Smoków otrzymali wybitni polscy animatorzy Witold Giersz i Daniel Szczechura. Więcej informacji dotyczących odchodów 70-lecia polskiej animacji możecie Państwo znaleźć w zakładce: www.pisf.pl/rynek-filmowy/70-lecie-polskiej-animacji

W zakładce katalogowane są wydarzenia organizowane w Polsce i zagranicą. Zakładka jest systematycznie uaktualniana o nowe wydarzenia.

02.10.2017