70. urodziny Agnieszki Arnold

Agnieszka Arnold urodziła się 24 września 1947 roku w Łowiczu. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zrealizowała kilkadziesiąt reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i religijnej. Niejednokrotnie porusza w nich kwestię mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-żydowskich oraz Holokaustu. 

Pierwsze kroki w filmie

Pracę w kinematografii zaczynała w połowie lat 70. jako asystentka reżysera na planie „Lata” Edwarda Pałczyńskiego oraz na planie serialu „Znak orła” Huberta Drapelli. Była też m.in. II reżyserem filmu „Miłość ci wszystko wybaczy” (o Hance Ordonównie) oraz „Hania”. Pracowała też w pionie reżyserskim przy tak znanych produkcjach jak kultowy „Miś” Stanisława Barei czy też „Jeszcze tylko ten las” oraz „Wielka wsypa” – oba w reżyserii Jana Łomnickiego.

Jako dokumentalistka Agnieszka Arnold zadebiutowała na początku lat 90. reportażem „Kto ziarno nadziei siał”, zrealizowanym w cyklu „Małe Ojczyzny”. W ramach wspomnianej serii nakręciła również „Mit, tradycję”, rzeczywistość”, „Oberka” oraz „Na początku była Trzcinica”. W 1997 roku nakręciła „Bareizm” – dokument biograficzny, w którym starała się przybliżyć twórczość i osobowość Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich twórców filmowych lat 70. i 80. Jednak największy rozgłos przyniosły jej dwa kolejne filmy: „Gdzie mój starszy syn Kain?” oraz „Sąsiedzi”.

Historia w biografiach

Agnieszka Arnold ma w swojej bogatej filmografii również takie filmy jak: „Kutno” – o zagładzie kutnowskich Żydów, „Chciałem tylko latać” – o polskim Żydzie-lotniku, bohaterze II wojny światowej, twórcy lotnictwa w Izraelu, „Ocaloną” – o schyłku życia Heleny Merenholc i oporze cywilnym w getcie warszawskim. Jest także autorką dokumentów m.in. o Marii Janion („Bunt Janion”), Zbigniewie Pełczyńskim („Lider”), Kaziku Ratajzerze („Rotem”) czy też o malarce Ginie Olmer („Moje obrazy są trochę szare”). Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2007-2011 należała do zarządu głównego SFP.

Marcin Zawiśliński

24.09.2017