70. urodziny Anny Nehrebeckiej

16 grudnia 2017 Anna Nehrebecka kończy 70 lat.

Anna Nehrebecka urodziła się 16 grudnia 1947 roku w Bytomiu. Pochodzi z rodziny o artystycznych tradycjach. Jej dziadek – śpiewak operowy – występował na deskach słynnej mediolańskiej La Scali, wuj współpracował z wileńskimi teatrami, a matka należała do popularnej przed wojną eksperymentalnej „Reduty” Juliusza Osterwy.

Anna Nehrebecka ukończyła PWST w Warszawie (1969). Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze jako studentka rolą Virginii Otis w „Świecie grozy” Ewy i Czesława Petelskich. Potem zagrała m.in. Anię, gosposię Lewickich, w „Małym” Juliana Dziedziny, Ankę w nominowanej do Oscara „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, Barbarę Sieradzką, wychowawczynię w Milicyjnej Izbie Dziecka, w „Zanim nadejdzie dzień” Ryszarda Rydzewskiego czy też Joannę Podborską, nauczycielkę wnuczek hrabiny Niewadzkiej, w filmie „Doktor Judym” w reżyserii Włodzimierza Haupego. Jednak największą popularność przyniosła jej rola urodziwej Maryni Pławickiej-Połanieckiej w popularnym serialu telewizyjnym „Rodzina Połanieckich” Jana Rybkowskiego. Aktorka ma też na swoim koncie kreacje w innych wieloodcinkowych produkcjach telewizyjnych („Noce i dnie”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Polskie drogi”, „Jan Serce”, „Komediantka”, „Złotopolscy”).

W kraju i zagranicą

Grała też w produkcjach francuskich („Świt na opak”) i węgierskich („Kisertes”). Wystąpiła także w albańskim filmie Kujtima Çashku „Pułkownik Bunkier”, w którym zagrała jedną z głównych ról – polską żonę albańskiego oficera. Była m.in. Teresą Adamską w „Zajęciach dydaktycznych” Ryszarda Bugajskiego, Wandą w „Domu wariatów” Marka Koterskiego, Marylą Nowacką w „Po upadku” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego czy też matką Irenki w „Pannie z mokrą głową” w reżyserii Kazimierza Tarnasa. 

W latach 80. brała też udział w radiowych i telewizyjnych programach poetycko-recytatorskich, podczas których czytała m.in. poezje Stanisława Balińskiego, Zofii Bohdanowiczowej, Ryszarda Kiersnowskiego, Beaty Obertyńskiej. Ze wspomnianymi programami jeździła również po Europie, a także do Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich latach pojawia się na dużym ekranie dużo rzadziej niż kiedyś. Jej aktorski talent mogliśmy dostrzec m.in. w „Moim rowerze” Piotra Trzaskalskiego czy też w obsypanym wieloma nagrodami festiwalowymi „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, gdzie wcieliła się w postać nauczycielki języka Blissa.

Anna Nehrebecka została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2007) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej” (2007). W 2015 roku z rąk prezydenta Albanii Bujara Nishaniego otrzymała Order Naima Frashëriego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Marcin Zawiśliński


16.12.2017