70. urodziny Jacka Koprowicza

3 listopada 2017 roku swoje 70. urodziny obchodzi Jacek Koprowicz.

Jacek Koprowicz urodził się 3 listopada 1947 roku w Łodzi. Jest absolwentem kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym (Katedra Teorii i Historii Filmu) Uniwersytetu Łódzkiego (1970) oraz Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi (1979). Z uwagi na swoje zainteresowanie parapsychologią i eksplorowanie tej tematyki w swojej twórczości, od lat postrzegany jest jako jeden z bardziej tajemniczych polskich filmowców. „Zawsze najbardziej pasjonowało mnie łączenie elementów fantazji z faktami, zszywanie dwóch rzeczywistości”, wyznał kiedyś w jednym z wywiadów.

Artyści vs. tajemne moce

Do tej pory zrealizował raptem cztery pełnometrażowe fabuły. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1983 roku filmem „Przeznaczenie”. Premiera tej biograficznej opowieści o Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze, czołowej postaci polskiego modernizmu, ze względu na protesty ze strony rodziny pisarza, została opóźniona o dwa lata. Za najsłynniejszy w dotychczasowej filmografii Jacka Koprowicza uchodzi jego kolejny obraz. „Medium” to pierwszy polski film w pełni poświęcony tematyce okultystycznej. W jednej z głównych ról, komisarza Selina, wystąpił Władysław Kowalski. Za zdjęcia do tego psychologicznego thrillera odpowiadało dwóch równorzędnych operatorów (Wit Dąbal i Jerzy Zieliński), co w tamtym czasie w polskiej kinematografii było rzadkim przypadkiem. W 1986 roku „Medium” zdobyło nagrodę za scenariusz na festiwalu MystFest w Cattolica (Włochy). Tematem sił nadprzyrodzonych oraz ich wpływowi na ludzkie życie reżyser zajął się również w swoim kolejnym filmie pod znamiennym tytułem: „Alchemik” (1988). Towarzyszył mu czteroodcinkowy telewizyjny serial kostiumowy „Alchemik Sendivius”.

„Mistyfikacja”

Przez kolejne dwie dekady Jacek Koprowicz realizował głównie telewizyjne spektakle teatralne („Jesienny wieczór”, „Łowca jasnowidzów”, „U progu jesieni”) oraz z powodzeniem wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi. Na plan filmowy powrócił dopiero w kwietniu 2009 roku. „Scenariusz o Witkacym zacząłem pisać w połowie lat 80. To byłby zupełnie inny film niż «Mistyfikacja», biograficzny właśnie. (…) Czas mijał, zbierałem nowe informacje, pojawiały się fascynujące tropy. Osią dramaturgiczną stała się hipoteza, że samobójstwo Witkacego mogło zostać sfingowane”, tak o swoim ostatnim jak dotąd filmie mówił kilka lat temu w wywiadzie dla portalu TVP Info.

W 2014 roku Jacek Koprowicz został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej. 

Marcin Zawiśliński

03.11.2017