70. urodziny Wiesława Zięby

4 maja 2017 roku swoje 70. urodziny obchodzi Wiesław Zięba.

Wiesław Zięba urodził się 4 maja 1947 roku w Przysiekach k/Jasła. Jest cenionym grafikiem, satyrykiem, rysownikiem, a także uznanym twórcą wielu filmów i seriali animowanych. Debiutował w 1972 roku na łamach w tygodnika „Szpilki”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od roku 1983 jest zawodowo związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Publikuje swoje rysunki satyryczne w „Karuzeli”, „Radarze”, „Tu i Teraz” oraz w czasopismach zagranicznych („Paris Match”, „Osten”, „Ludas Matyi” oraz „eulenspiegel”).

Znakomite filmy i seriale

Od 1980 roku pracuje jako samodzielny twórca filmowy. W jego bogatej, liczącej kilkadziesiąt pozycji, filmografii znajdują się tak znakomite, dziś uznawane już za kultowe, bajki jak: „Reksio”, „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”, „Pampalini. Łowca zwierząt”, „Przygody Bolka i Lolka” czy też „Wyprawa profesora Gąbki”. W latach 2010-2011 wyreżyserował tez serię „Hip-Hip Hurra”. Zdobył nagrodę tygodnika „Film” za najlepszy debiut reżyserski roku 1980 w filmie krótkometrażowym. Za „Zasiedliny” zdobył nagrodę za działalność popularyzatorską na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Kolejny film „Dawid i Sandy”, przyniósł Wiesławowi Ziębie nagrodę szefa Komitetu Kinematografii w dziedzinie filmu animowanego (1987) oraz Nagrodę Jury Dziecięcego „Marcinek” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu. Jednak jego największym sukcesem festiwalowym okazała się, zrealizowana w 2004 roku, pełnometrażowa „Magiczna gwiazda”. Ta urocza opowieść o rodzinie piżmaków (Serafin, Melania i ich dzieci), która wraz ze szczurem Archibaldem spędzają zimę w Wiklinowej Zatoce, zdobyła nagrody w Kairze oraz Nisz (Serbia), a na Festiwalu Filmowym w Gdyni została wyróżniona nagrodą widowni dziecięcej dla filmu pełnometrażowego.   

Popularyzator animacji

W 2008 roku Wiesław Zięba został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia dla kultury polskiej. Od wielu lat z powodzeniem prowadzi warsztaty z filmu animowanego dla dzieci i młodzieży. W 2014 roku projekt „Animacja dla każdego” realizowany przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, w który był zaangażowany, otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Edukacja Młodego Widza. Rok później Wiesław Zięba został również ekspertem PISF.

Marcin Zawiśliński 

04.05.2017