8. edycja festiwalu Dwa Brzegi

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 8. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” odbędzie się w dniach 2-10 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Polskie premiery

W programie festiwalu, jak co roku, znajdą się produkcje specjalnie wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach. Większość zagranicznych filmów nie miała jeszcze polskiej premiery, a część z nich prawdopodobnie nie będzie dystrybuowana w polskich kinach, jak na przykład film Volkera Schlöndorffa „Dyplomacja”.

Filmy ze wsparciem PISF w programie festiwalu

Program festiwalu Dwa brzegi obfituje w propozycje polskich filmów, także tych współfinansowanych przez PISF. W trakcie festiwalu odbędzie się pokaz specjalny najnowszej produkcji Lecha Majewskiego „Psie Pole”. Pokazane zostaną docenione przez widzów na licznych festiwalach filmy „Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego oraz nagrodzony niedawno na festiwalu w Moskwie dokument Jana P. Matuszyńskiego „Deep Love”.

Więcej polskich filmów na „Dwóch Brzegach”

Pozostałe polskie filmy, które znalazły się w programie to: „Efekt domina” , reż. E. Niewiara, P. Rosołowski, „1989”, reż. M. Bielawski, „Ostatki”, reż. A. Fidyk, „Album rodzinny”, reż. A. Titkow, „C.K.O.D. 2 – Plan ewakuacji” oraz „Generacja C.K.O.D”, reż. P. Szczepański, „Bilet na księżyc”, reż. J. Bromski, „Pocztówki z republiki absurdu”, reż. J. Holoubek, „Przyjaciele na 33 obroty – Radosław Szaybo i Stanisław Zagórski”, reż. G. Brzozowicz, „Nowa Warszawa”, reż. B. Konopka, „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”, reż. J. Kucia, „Bard”, reż. K. Kościelak, „Kabaret śmierci”, reż. A. Celiński oraz „Heavy mental”, reż. S. Buttny. W programie znalazło się również miejsce na filmy powstałe w zagranicznych koprodukcjach: „Pod ochroną”, reż. D. Lerman, ze zdjęciami Wojciecha Staronia oraz „Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. W ramach sekcji „Muzyka Moja Miłość” zaprezentowany zostanie film „Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego.

Niezależny konkurs filmów krótkometrażowych

O główną nagrodę – 5 tysięcy złotych powalczy przeszło 50 filmów z polski i zagranicy. Wśród filmów konkursowych znalazły się m.in. debiut fabularny Aleksandra Pietrzaka „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” oraz animacja Karoliny Specht „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”.

4x retrospektywa

Obrazy Małgorzaty Szumowskiej, Liny Wertmülller, Pirjo Honkasalo oraz Jana Troella zobaczą widzowie podczas tegorocznej edycji festiwalu Dwa Brzegi. Wśród filmów polskiej reżyserki zaprezentowane zostanie m.in. „33 sceny z życia”, „W imię…”, czy etiuda szkolna reżyserki „Cisza”.

„Lekcje kina – spowiedź twórcy filmowego”

„Lekcje kina” są szczególną formą spotkania się twórców z widownią. W tym roku o swoich fascynacjach i tajemnicach rzemiosła opowiedzą scenograf Allan Starski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyserka Małgorzata Szumowska oraz krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

Teatr telewizji i pokaz specjalny filmu „Brzezina”

W kinie pod Srebrną Gwiazdą przed południem pokazywane zbędą wybrane spektakle Teatru Telewizji. Z kolei 3 sierpnia w Energetycznym Kinie PGE odbędzie się pokaz specjalny zremasteryzowanego filmu Andrzeja Wajdy „Brzezina” z 1970 roku. Dodatkowo w ramach wydarzeń okołofestiwalowych odbędą się liczne wystawy, koncerty i spotkania.

 

Więcej informacji o festiwalu i pełen program na stronie: www.dwabrzegi.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora

15.07.2014