8. edycja Polish Cinema for Beginners

2 marca startuje 8. edycja Polish Cinema for Beginners. Najbliższą edycję nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przeglądu otworzy „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy.

„Ziemia obiecana” otwiera 8. PCB

W tym sezonie, organizowanym pod hasłem „Polish Cities”, przegląd wyruszy w filmową podróż po polskich miastach. Odwiedzimy m.in. Warszawę, Lublin i Poznań, drogę rozpoczniemy jednak od Łodzi. Przemysłowe tradycje tego miasta przybliży „Ziemia obiecana” zmarłego w zeszłym roku giganta polskiego kina – Andrzeja Wajdy. „Ziemia obiecana” to ekranizacja powieści Władysława Reymonta, której tematem był „mechanizm robienia pieniędzy”. W Łodzi końca XIX wieku Polak, Niemiec i Żyd razem zakładają fabrykę, a różnice pochodzenia wykorzystują do skutecznego działania i wygrywania z konkurencją. Jednak czy przyjaźń przetrwa ten sukces?

Wielkie kreacje aktorskie Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna, niezapomniana muzyka Wojciecha Kilara oraz zdjęcia Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego i Wacława Dybowskiego, nadające filmowi nerwowy rytm, złożyły się na legendę „Ziemi obiecanej”. Nominowany do Oscara obraz Andrzeja Wajdy do dziś stanowi jedno z największych osiągnięć polskiego kina – obwołany przez Martina Scorsese arcydziełem, w zeszłym roku, w ankiecie Muzeum Kinematografii w Łodzi, wybrany został polskim filmem wszech czasów.

Pokaz otwarcia 8. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 2 marca o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl.

Archiwalny teledysk promujący „Ziemię obiecaną”: https://www.youtube.com/watch?v=qekSPFoeEGw

Warszawska odsłona cyklu Polish Cinema for Beginners

Jednak początek marca to nie tylko premiera nowego sezonu we Wrocławiu, gdzie cykl zdobył sobie już wierną publiczność, ale i w Warszawie, do której projekt zawita po raz pierwszy. Warszawska publiczność filmy z cyklu „Polish Cities” zobaczy w Kinie Muranów. Programerem cyklu w obu miastach jest krytyk i dziennikarz filmowy Adam Kruk. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Pomogą w tym wyjątkowi goście: twórcy filmowi i filmoznawcy, którzy staną się przewodnikami po zakątkach polskich miast i urokach polskiego kina.

W Warszawie cykl „Polish Cities” otworzy 2 marca pokaz filmu „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Bilety do nabycia m.in. na stronie Kina Muranów.

Warto podkreślić, iż cykl spotkań filmowych dla obcokrajowców „Polish Cinema for Beginners” w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu otrzymał Nagrodę PISF w kategorii Edukacja filmowa w roku 2016.

Pokaz otwarcia 8. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 2 marca o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema.

Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

Informacja prasowa

01.03.2017