8. edycja Studia Nowe Horyzonty+

8. edycja Studia Nowe Horyzonty+ odbyła się w dniach 5-8 sierpnia podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia 2017).

Studio Nowe Horyzonty+ organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska to cztery dni warsztatów i wykładów dotyczących różnych aspektów promocji i rozwoju projektu.

Studio Nowe Horyzonty+

zmieniło formułę i w tym roku wyselekcjonowało duety: reżyser-producent, którzy rozwijają swój pierwszy lub drugi pełnometrażowy film fabularny. 10 uczestników z Polski i 10 z Węgier, Austrii, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii wzięło udział w warsztatach pod czujnym okiem ekspertów, wśród których znaleźli się: David Pope (London Film Academy), Alya Belgaroui (EAVE) – reprezentująca agenta sprzedaży Wild Buch, Aranka Matits (EAVE) – reprezentująca firmę Featurette, Raquel Cabrera z The Film Agency oraz Mark Lautman z Intermission Film, Jakub Duszyński z Gutek Film i Jan Naszewski z New Europe Film Sales.

Podczas Studia Nowe Horyzonty+ odbył się również wykład otwarty pt. „Zwiastuny filmowe” wygłoszony przez gościa specjalnego: Marka Lautmana z firmy Intermission Film z Londynu, w ramach cyklu Creativity Talks organizowanego przez British Council.

10 par składających się z reżysera i producenta, wzięło udział w konkursie na najlepszą prezentację projektu. Jury, w składzie: Aranka Matitis, Raquel Cabrera and David Pope zdecydowało przyznać nagrodę główną i wyróżnienie.

Oświadczenie Jury:

„Jesteśmy pod wrażeniem postępu w rozwoju każdego projektu, który nastąpił w ciągu zaledwie czterech dni. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy inspirujących i przydatnych informacji zarówno dla reżyserów jak i producentów oraz, że dzielenie się naszymi pomysłami, sugestiami i doświadczeniem będzie dla nich użyteczne w rozwoju własnej drogi zawodowej. My na pewno opuszczamy Wrocław zainspirowani wizją i pasją uczestników”.

„Fisheye” – Nagroda Studia Nowych Horyzontów + / Londyńskiej Akademii Filmowej

Nagroda Studia Nowych Horyzontów + / Londyńskiej Akademii Filmowej za prezentację filmu „Fisheye” trafia do Michała Szcześniaka- reżysera i Ewy Turczańskiej- producentki, którzy w konkretny sposób określili, co chcą osiągnąć. Prezentacja klarownie przedstawiła historię i jej specyficzny klimat, a także jasno określiła twórczy wkład wielu współpracowników, którzy są niezbędni w każdym procesie filmowym.

Nagrodą jest konsultacja projektu z Davidem Popem (London Film Academy).

„Queens” – Wyróżnienie

„Jesteśmy pod wrażeniem postępu w sposobie prezentacji projektu – od pierwszej, kiedy reżyser z producentem próbowali przekazać specyfikę gatunku, tonu i kontekstu społecznego filmu, do prezentacji konkursowej wyjaśniającej w jasny sposób niuanse fabuły i dylematy bohaterów, sprawiając, że jesteśmy ciekawi, jak się rozwiążą”.

Wyróżnienie za prezentację filmu: „Queens” otrzymują: reżyser: Stefan Bohun i producent: David Bohun.

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników i partnerów: EAVE, London Film Academy, British Council, Rumuńskiego Instytutu Kultury, German Films, Austriackiego Forum Kultury oraz Ambasady Królestwa Niderlandów, Film Pro i Film New Europe.

Informacja prasowa

18.08.2017