8. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

10 kwietnia w Warszawie rozpocznie się ósma edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013. Repliki wydarzenia odbędą się również w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu oraz we Wrocławiu.

Program filmowy

Festiwal zaprezentuje najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka jest obecnie najszybciej rozwijającym się regionem świata. Dotyczy to również kinematografii, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Wyprodukowane w Afryce filmy coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich.

 

AfryKamera 2013 będzie próbą sportretowania dzisiejszej Afryki – kontynentu z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy, mówi własnym językiem i o własnych problemach w sposób odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego świata.

Wydarzenia towarzyszące

Nowym elementem będzie rozbudowany program wydarzeń towarzyszących oraz spotkania z twórcami z Afryki. 9 kwietnia we Wrzeniu Świata odbędzie się spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem książki „Południe”, który łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera czytelników na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert projektu Baobab, czyli Paco Sarra wraz ze śpiewakami z Senegalu. Paco Sarr napisał muzykę do przejmującego dokumentu Edwarda Poremby „Madame Tyson”, który otworzy 10 kwietnia tegoroczną AfryKamerę. Będzie to jednocześnie polska premiera filmu, który opowiada o kobiecie z Senegalu zawodowo zajmującej się organizowaniem walk afrykańskich zapasów. Na otwarciu oprócz pokazu filmów i mini koncertu projektu Baobab odbędzie się pokaz walk afrykańskich zapasów.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.afrykamera.pl.

 

Na podstawie informacji od organizatora

05.04.2013