8. Festiwal Jana Himilsbacha

W dniach 6-10 września 2016 r. w Mińsku Mazowieckim odbędzie się już 8. edycja Festiwalu Jana Himilsbacha. Patronat nad wydarzeniem objął PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

6 września w południe Festiwal zainauguruje spotkanie z artystą Jakubem Erolem oraz otwarcie plenerowej wystawy (na murze parkingu przy ul. Kościuszki) filmowych plakatów jego autorstwa. Festiwalowy wieczór (19:00) rozpocznie premiera książki „Barbara Himilsbach. Dzienniki. Notatki. Listy” i spotkanie z siostrzenicą Barbary Himilsbach Małgorzatą Wiśniewską–Ruszczyk oraz aktorką Igą Cembrzyńską. W tym czasie będzie można także zobaczyć stałą ekspozycję poświęconą Himilsbachom, wzbogaconą zbiorami Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Dla miłośników polskiego filmu rusza Kino Adaptacje, a w nim emisja filmu „W tył zwrot” z r. 1970 – etiudy fabularnej wg opowiadania Jana Himilsbacha „W imieniu prawa”. (20:30). Dzień drugi festiwalu, 7 września, to warsztaty filmowe (część teoretyczna) dla młodzieży szkolnej (10:00 – 14:00) oraz otwarte (15:00 – 19:00) prowadzone przez Ognisko Teatralne u Machulskich. Uczestnicy dowiedzą się co to jest film, czy kino może zmienić świat oraz skąd brać pomysły na filmy. Prowadzący wyjaśni czym się różni dobry film od złego oraz co potrzeba, żeby zrobić dobry film. Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy usłyszą o najczęstszych błędach popełnianych przez młodych filmowców oraz ustalą skład ekipy filmowej. O godz. 10:40 warsztaty animacji dla młodzieży poprowadzi Deep Vision.

Wieczorem (godz. 20:00) w cyklu Kino Adaptacje – emisja spektaklu telewizyjnego „Orzeł na dachu” z r. 1971 wg opowiadania Himilsbacha, a od godz. 21:00 odbędzie się nocny happening na miejskich przystankach, czyli zapytaj Janka czy autobus odjechał (przystanek Kultura przy ul. Kazikowskiego). Będzie można zobaczyć także prace uczestników warsztatów animacji.

Trzeci dzień, 8 września, to część praktyczna warsztatów filmowych dla młodzieży szkolnej (10:00 – 14:00) oraz otwartych (15:00 – 19:00) prowadzonych przez Ognisko Teatralne u Machulskich. W oparciu o zdobytą dzień wcześniej wiedzę teoretyczną młodzi filmowcy pod okiem instruktora rozpoczną ćwiczenia. Na dostępnych uczestnikom na co dzień urządzeniach, czyli telefonach i amatorskich kamerach będą mogli nakręcić filmy. O godz. 20:00 w cyklu Kino Adaptacje – film „Nasza ulica” z r. 2004 wg opowiadania Himilsbacha.

9 września o godz. 20:00 w kinie plenerowym odbędzie się emisja filmu z r. 1972 „Dziewczyny do wzięcia”. Po 44 latach od powstania filmu spotkamy się przy kremie sułtańskim z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, które powspominają z nami Janka i jego role.

Dzień finałowy festiwalu – 10 września – to wręczenie nagrody w festiwalowym konkursie Monidło na najpopularniejszego aktora niezawodowego oraz wieczór przy muzyce zaproszonych gwiazd. W tym roku wystąpią: LemON, Pablopavo i Ludziki oraz zespół Drugs & Drive i Przyjaciele z projektem HimilsBUCH HimilsBACH czyli muzyczna mieszanka poezji pana Janka. To zupełnie oryginalny i nowatorski projekt tworzony przez grupę mińskich muzyków, którzy na co dzień grają w różnych zespołach i składach. Teraz połączyli siły aby stworzyć muzykę do tekstów Jana Himilsbacha, które zostaną także wydane na płycie CD.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.

25.08.2016