8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

23 kwietnia w 47. rocznicę śmierci kompozytora w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie rozpocznie się 8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.

O festiwalu

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy to unikalny festiwal prezentujący i promujący twórczość wybitnego kompozytora w szerokiej formule (muzyka, teatr, balet, film, sztuki wizualne). Festiwal jest także miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu” i „ikony muzycznej” oraz  miejscem spotkań polskich i europejskich artystów, twórców – z różnych dyscyplin, których inspiruje jego twórczość. Co roku gośćmi festiwalu są wybitni muzycy, reżyserzy a także krytycy filmowi i dziennikarze.

Program

23 kwietnia 2016,  godz. 19.00

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium.

  • Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza.

Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej.

  • Premiera: Koncert  European Stars Plays Komeda – Tord Gustavsen piano- solo ( Norwegia).

Tord Gustavsen. Norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Specjalnie na festiwal gwiazda prestiżowej wytwórni ECM przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach.

  • Koncert Krzesimir Dębski Special Project Komeda.

Wybitny skrzypek i kompozytor w specjalnym programie z kompozycjami filmowymi Krzysztofa Komedy.

  • Projekcja filmów krótkometrażowych z muzyką Krzysztofa Komedy:

– „Kraksa” z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera,

– „Przejażdżka” z 1960 r. w reżyserii Janusza Nasfetera.

24 kwietnia 2016 , godz. 19.00

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium.

  • Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza.
  • Premiera: Koncert Polish Jazz Stars  – Władysław ”Adzik” Sendecki Komeda Project ( Niemcy, USA, Polska).

Władysław ”Adzik” Sendecki  – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów  międzynarodowej renomie w specjalnym programie z kompozycjami Krzysztofa Komedy.

  • Pokaz filmu „Komeda – muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff-Dufy.

Organizator

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Art. Partnerem wydarzenia jest  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Strona festiwalu: www.fmfkk.pl

Na podstawie informacji prasowej 

16.03.2016