8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 16 lipca.

Animator na śniadanie

W programie 8. Animatora znalazły się m.in. retrospektywy, prezentacje filmów studentów California Institute of the Arts oraz nagrodzonych animacji na festiwalu w Annecy. Podczas specjalnego panelu dyskusyjnego powstałego przy współpracy z Poznan Film Commission profesjonaliści i amatorzy będą mieli okazję porozmawiać o problemach i wyzwaniach środowiska animacji w Polsce. Na festiwalu nie zabrakło oczywiście sekcji specjalnie poświęconej najmłodszym widzom przygotowanej przez Centrum Sztuki Dziecka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się w tym roku twórcy filmów animowanych z całego świata. Organizatorzy zapraszają na specjalne spotkania „Sniadanie z mistrzynią” w sobotę 11 lipca oraz „Śniadanie z mistrzem” dzień później. Przy śniadaniowym stole wspólnie z uczestnikami festiwalu zasiądą performerka, autorka spektakli i instalacji wideo Kathy Rose oraz animator, reżyser i aktor dubbingu, pracujący dla Studia Disneya Eric Goldberg.

Warsztaty

Biorąc udział w festiwalu będzie można nie tylko obejrzeć filmy zakwalifikowane do programu. Na uczestników czekają także m.in. szkolenia: „Naśladując Maxa Fleischera – warsztaty teledysków”, „Biuro Snów Zagubionych – warsztaty Peep Boxów”, „Animacja 3D w grach, filmie, reklamie”, odbędą się także warsztaty z pisania o animacji.

Czy twój film zdobędzie Oscara?

Ciekawym wydarzeniem będzie wykład „Pomyśl o Oscarze!”. Członek Akademii Filmowej Ron Diamond w swojej prezentacji przedstawi zasady zgłaszania filmów do przeglądu oraz opowie o najczęściej popełnianych błędach, które sprawiają, że filmy zostają zdyskwalifikowane. Na przykładzie zwycięskich filmów, tych które uzyskały nominację, oraz tych, które były na krótkiej liście lecz nominacji nie uzyskały, jak też tych, które nawet nie zostały zakwalifikowane bądź zostały zdyskwalifikowane na początku drogi, pokaże w jaki sposób przyciągnąć uwagę członków Akademii. Diamond zaprezentuje oryginalną dokumentację, programy Nagród Akademii Filmowej i inne materiały, które generalnie uchodzą za przeznaczone wyłącznie dla członków Akademii oraz biorących udział w gali. Program ten został pokazany już na kilku festiwalach, pierwszy raz w Stuttgarcie (2011), a następnie w Lizbonie, Rio de Janeiro, Mumbaju Brukseli i Viborgu.

Źródło: www.animator-festival.com.

07.07.2015