8. MFF "Żydowskie Motywy"

Po rocznej przerwie organizatorzy zapraszają na kolejny Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 25-29 kwietnia 2012. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

8. edycja „Żydowskich Motywów”

8. edycja przeglądu najnowszych filmów poruszających zarówno współczesne, jak i historyczne wątki żydowskie ruszy 25 kwietnia w warszawskim kinie Muranów i potrwa do 29 kwietnia. Filmy fabularne i dokumentalne, także krótkometrażowe, ubiegać się będą o statuetkę Warszawskiego Feniksa. Lista filmów w konkursie została ogłoszona na stronie Festiwalu.

 

Filmy współfinansowane przez PISF w programie


W tym roku w programie festiwalu znalazło się ponad 30 filmów dokumentalnych i fabularnych z całego świata. Wśród nich są również obrazy, które były współfinansowane przez PISF: dokumenty „Księżyc to Żyd” Michała Kaczyńskiego, „Ala z elementarza” Edyty Wróblewskiej, „Rachunek szczęścia” Ireneusza Dobrowolskiego a także polsko-izarelska koprodukcja fabularna „Moja Australia” w reżyserii Amiego Drozda. Na festiwalu będzie można zobaczyć również dokument Leo Kantora „Tam, gdzie rosną porzeczki”, który PISF objął patronatem honorowym.

Gila Almagor gościem specjalnym


Gościem specjalnym 8. edycji festiwalu będzie Gila Almagor, jedna z najważniejszych postaci izraelskiej kinematografii. Jest uhonorowaną wieloma nagrodami aktorką, reżyserką oraz pisarką. Retrospektywa jej twórczości będzie specjalnym punktem programu tegorocznego festiwalu. W jej ramach zaprezentowane zostaną między innymi filmy: „Dług”, reż. Assaf Bernstein, „W konarach drzew”, reż. Eli Cohen, „Passover Fever”, reż. Shemi Zarhin i „Lato Avii”, reż. Eli Cohen.

8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.jewishmotifs.org.pl.

17.04.2012