8 polskich filmów nominowanych do Silver Eye

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy dokumentalne znalazły się wśród nominowanych do prestiżowej nagrody Silver Eye, wręczanej podczas MFFD w Jihlavie.

O targach i nagrodzie Silver Eye

East Silver to unikatowe wydarzenie wspierające producentów i dystrybutorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Organizowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, East Silver niemal każdego roku gości około 350 filmów z ponad 29 krajów. Wybrane filmy prezentowane podczas targów mają szansę zdobyć nagrodę Silver Eye. Zamierzeniem organizatorów przyznających to wyróżnienie jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe produkcje dokumentalne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz pomoc w znalezieniu agentów sprzedaży i dystrybutorów. W poprzednich latach wśród polskich filmów, które otrzymały nagrodę Silver Eye znalazły się m.in.: „Królik po berlińsku” Bartka Konopki, „Wytnij wklej” Rafała Samusika, „Kiedyś będziemy szcześliwi” Pawła Wysoczańskiego, „Sceny sprzed” Aleksandry Maciuszek czy „Joanna” Anety Kopacz.

W tym roku na targach East Silver Market obejrzeć można ponad 50 najnowszych filmów dokumentalnych wyprodukowanych lub koprodukowanych w Polsce. Osiem z nich zostało nominowanych do nagród Silver Eye dla najlepszych dokumentów prezentowanych na targach.

Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W tym roku nominację do nagród Silver Eye otrzymało osiem polskich dokumentów:

w kategorii pełnometrażowej:

  • „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta
  • „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” Askolda Kurova

w kategorii średniometrażowej:

  • „Opera o Polsce” Piotra Stasika

w kategorii krótkometrażowej:

  • „Między nami” Macieja Millera
  • „Kolekcja” Marcina Polara
  • „Proch” Jakuba Radeja
  • „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej
  • „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver: www.dokweb.net.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów dokumentalnych w Jihlavie odbedzie się w dniach 24 – 29 października.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

11.10.2017